Nawet 7 tys. złotych miesięcznie. Oto ile mogą zarobić studenci

Jak z badania przeprowadzonego w ramach Programu Kariera Polskiej Rady Biznesu, niektórzy pracujący studenci w Polsce potrafią zarobić nawet 7 tys. złotych miesięcznie netto. Jednak najwięcej zarabia w granicach 2-4 tys. złotych netto

Fot. Pixabay

Jak donosi money.pl, od 15 do 28 marca na panelu internetowym SW Panel ankiety w tej sprawie wypełniło 800 studentów z 12 miast. 74,9 procent ankietowanych zaznaczyło, że studiuje stacjonarnie, 25,1 proc. – niestacjonarnie. 38 proc. osób jest na pierwszym roku, a co piąta – na drugim. 53 procent z nich pracuje w oparciu o umowę zlecenia, ponad 17 procent posiada umowę na czas określony, a prawie 22 procent na czas nieokreślony.

Jak wskazują wyniki badania, ponad 7 procent studentów zarabia więcej niż 7 tys. złotych netto, w przedziale 6-7 tys. zł niecały jeden procent, a 4-5 tys. zł – 9,1 proc. studentów. Najliczniejszą grupą, bo aż 40 procent, są studenci, których wypłaty znajdują się w przedziale 2 a 4 tys. złotych. Najmniejszą kwotę, poniżej jednego tys. złotych zarabia 6,6 procent badanych.

Z badania wynika, że wzrosła grupa studentów zarabiających poniżej dwóch tysięcy złotych na rękę, jednak z drugiej strony nastąpił wzrost liczby żaków, których wynagrodzenie przekracza 7 tys. złotych na rękę. Okazuje się że najwięcej dobrze zarabiających studentów jest w Bydgoszczy i Toruniu. Natomiast w Trójmieście jest najwięcej studentów, których zarobki wynoszą poniżej tysiąca złotych.

„Na rynku pracy obserwujemy dwa trendy. Z jednej strony firmy tną koszty i ograniczają zatrudnienie studentów, co wpływa na zwiększanie liczby osób deklarujących zarobki w przedziale 1001 a 2000 złotych oraz poniżej tysiąca złotych. Z drugiej strony, widać profesjonalizację pracy studenckiej. Mimo niepewności na rynku przedsiębiorstwa chcą zatrudniać najlepszych kandydatów i są gotowe bardzo dobrze im zapłacić” podaje wiceprezes Polskiej Rady Biznesu, Marian Owerko.

Jak zawarto w podsumowaniu badania, mediana obecnych zarobków netto znajduje się w przedziale 3001-4000 zł – takie wynagrodzenie otrzymuje 19 procent ankietowanych. Studenci dodatkowo zapytani o to, ile chcieliby zarabiać wskazali, że w przedziale 5001-6000 zł netto.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]