TPN zamyka szlak turystyczny. W pobliżu niedźwiedzica z młodym

Tatrzański park narodowy zdecydował o zamknięciu żółtego szlaku: „Niedźwiedzica z młodymi opuściła gawrę i przebywa w sąsiedztwie szlaku w Dolinie Jaworzynki. Aby zapewnić spokój niedźwiedziej rodzinie, od 21 kwietnia do odwołania zamknięty zostaje żółty szlak turystyczny: Kuźnice – Dolina Jaworzynki – Przełęcz Między Kopami ( w obu kierunkach).”TPN informuje:

„Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody, w tym ochrona procesów naturalnych.

Z tego powodu czasami ludzie muszą ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr. Pracownicy terenowi Tatrzańskiego Parku Narodowego obserwują sytuację. Szlak zostanie otwarty, jak tylko sytuacja będzie bezpieczna dla tej rodziny i dla turystów.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań”

Jeśli spotkasz niedźwiedzicę z młodym, ważne jest, aby zachować spokój i nie podejmować nagłych ruchów. Oto kilka wskazówek, co zrobić w takiej sytuacji:

  1. Nie zbliżaj się do niedźwiedzicy i jej młodego. Zachowaj dystans i unikaj kontaktu wzrokowego.
  2. Nie krzycz ani nie hałasuj, ponieważ to może zirytować niedźwiedzicę i skłonić ją do ataku.
  3. Nie blokuj drogi niedźwiedzicy i jej młodemu. Jeśli stoisz na ich drodze, ustąp miejsca i pozwól im przejść.
  4. Staraj się zrobić się niewielki i wyglądaj na niegroźnego. Stań na palcach, rozstaw ramiona i poruszaj się powoli.
  5. Jeśli niedźwiedzica zaczyna się zbliżać, spróbuj wyjść z sytuacji, odchodząc powoli w przeciwnym kierunku. Nigdy nie uciekaj przed niedźwiedzicą, ponieważ to może sprowokować ją do ataku.
  6. Jeśli niedźwiedzica cię zaatakuje, staraj się ochronić twarz i szyję rękoma i kolanami. Jeśli to możliwe, połóż się na brzuchu, zegnij nogi do klatki piersiowej i zasłoń głowę rękami.
  7. Jeśli uważasz, że niedźwiedzica jest agresywna lub jeśli jesteś zagrożony w inny sposób, zadzwoń na pogotowie ratunkowe lub wezwij na pomoc strażników leśnych.

Pamiętaj, że spotkania z dzikimi zwierzętami są nieprzewidywalne i wymagają zachowania ostrożności. Zawsze staraj się unikać konfrontacji i zachowuj spokój, aby zminimalizować ryzyko potencjalnego ataku.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]