Wirus Powassan: Potencjalnie śmiertelny wirus przenoszony przez kleszcze

W ostatnich latach choroby przenoszone przez kleszcze stały się coraz bardziej powszechne, z boreliozą i encefalitą kleszczową na czele. Jednak istnieje jeszcze jeden wirus, który, chociaż rzadki, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi: wirus Powassan (POWV). Ten artykuł przedstawia informacje na temat wirusa Powassan, objawów, leczenia oraz sposobów zapobiegania zakażeniu.

Fot. Pixabay

Historia i rozpowszechnienie

Wirus Powassan, nazwany od miasta Powassan w Ontario, Kanada, gdzie został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1958 roku, jest przenoszony przez kleszcze. Należy do rodziny Flaviviridae i jest blisko spokrewniony z wirusem encefalitu kleszczowej. Rozpowszechniony jest głównie w Ameryce Północnej, ale przypadki zakażeń zostały zgłaszane również w Europie i Azji. Wirus przenoszony jest przez dwa gatunki kleszczy: Ixodes scapularis oraz Ixodes cookei.

Objawy i przebieg choroby

Zakażenie wirusem Powassan może prowadzić do poważnych powikłań neurologicznych, takich jak zapalenie mózgu (encefalitis) i opon mózgowo-rdzeniowych (meningoencefalitis). Objawy zakażenia wirusem Powassan mogą być łagodne lub ciężkie, a niektóre osoby nie wykazują żadnych objawów.

Wśród powszechnych objawów wirusa Powassan można wymienić:

  • Gorączkę
  • Ból głowy
  • Osłabienie
  • Wymioty
  • Obrzęk mózgu
  • Drżenie i zaburzenia ruchu
  • Zaburzenia mowy
  • Dezorientacja

Objawy mogą się pojawiać od kilku dni do kilku tygodni po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza. W ciężkich przypadkach choroba może prowadzić do trwałego uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.

Diagnostyka i leczenie

Diagnoza wirusa Powassan opiera się na badaniu krwi lub płynu mózgowo-rdzeniowego, w którym można wykryć przeciwciała przeciwko wirusowi. Nie ma obecnie swoistego leczenia przeciwwirusowego dla wirusa Powassan. Leczenie opiera się na łagodzeniu objawów i wspieraniu funkcji życiowych pacjenta. W ciężkich przypadkach pacjenci mogą wymagać hospitalizacji, a nawet podłączenia do respiratora.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]