Termin mija 28 kwietnia! Do tego czasu wielu Polaków musi zapłacić 1000 zł

Właściciele domów lub mieszkań będą musieli wydać około 1000 zł, jednak nie wszystkich dotyczy nowy obowiązek, który wchodzi w życie 28 kwietnia.

Fot. Shutterstock

Tego dnia wchodzą  życie przepisy, która nakładają na właścicieli mieszkań lub domów obowiązek posiadania świadectwa energetycznego.

Nowy obowiązek to też spory wydatek. Wyrobienie dokumentu wiąże się z rezerwacją terminu osoby lub firmy z odpowiednimi uprawnieniami. Terminy są teraz wydłużone w związku z dużym zainteresowaniem. Sam koszt wyrobienia dokumentu to od 600 do nawet 1000 zł.

Kto potrzebuje świadectwa energetycznego?

Świadectwo trzeba przekazać nabywcy lub najemcy w momencie gdy budynek, część budynku lub lokal będzie:

  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży,
  • zbywany na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • wynajęty,
  • obowiązkowe jest też świadectwo energetyczne dla budynków wybudowanych przed 2009 rokiem. W momencie, kiedy budynek taki przejdzie modernizację, konieczne będzie uzyskanie świadectwa. W tym przypadku możemy również spodziewać się kontroli, a za brak świadectwa grożą kary.

Gdzie będzie trzeba pokazać świadectwo?

Fakt przekazania świadectwa, zostanie odnotowany w akcie notarialnym przy zbyciu nieruchomości, natomiast w przypadku braku jego przekazania – notariusz pouczy zobowiązanego do przekazania świadectwa o karze grzywny za niewywiązanie się z tego obowiązku. Oprócz tego świadectwo okażemy wynajmującemu, gdy będziemy lokal wynajmować. Także i kontroler sprawdzający piece może poprosić o świadectwo

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]