Jest bardzo źle. Najnowsze dane GUS o finansach Polaków

Polaków nie stać na większe zakupy. Znajduje to odzwierciedlenie w danych GUS. Okazuje się, że sprzedaż detaliczn w marcu spadła o 7,3 % Przyczyniła się do tego wysoka inflacja i niższy od niej wzrost płac. Kupujemy mniej, bo na mniej nas stać.

Fot. Shutterstock

Spodziewamy się, że spadek sprzedaży towarów pogłębił się w ubiegłym miesiącu. Z czysto statystycznego punktu widzenia będziemy się mierzyli z wysoką bazą odniesienia. W marcu ubiegłego roku doświadczyliśmy pierwszej fali napływu uchodźców z Ukrainy, co podbiło sprzedaż farmaceutyków, żywności i odzieży. Szerszy ekonomiczny kontekst także jest niekorzystny” – pisali rano eksperci ING.

Jednak jest jeszcze gorzej niż prognozowano.

„Poprawa nastrojów konsumentów w ogóle nie przekłada się na odbicie w ich wydatkach. W marcu sprzedaż spadła najszybciej w historii, nie licząc pierwszego lockdownu w 2020. Konsumpcja usług pewnie lepiej, ale nie unikniemy kolejnego minusa na konsumpcji prywatnej w I kw.” – piszą analitycy Pekao.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]