Kontrole, policja i inspektorzy w domu. Szukają gotówki. Te kraje wprowadziły limity. Ile gotówki można trzymać w domu w Polsce?

Kolejne kraje wprowadzają limity gotówki, jaką należy trzymać w domach. Niedawno dołączyła do nich Rosja, która zapowiedziała, że kwoty powyżej określonego limitu trzeba będzie zgłaszać do urzędu. To jednak niejedyny kraj. Ile gotówki można trzymać w domu w Polsce? Czy wprowadzony zostanie limit?

Lista krajów, które mają limity gotówki, jaką mieszkańcy mogą trzymać w domach:

  • Włochy – osoby prywatne nie mogą przechowywać więcej niż 10 000 euro w gotówce w domu.
  • Francja – osoby prywatne nie mogą przechowywać więcej niż 10 000 euro w gotówce w domu, chyba że posiadają specjalne zezwolenie.
  • Hiszpania – osoby prywatne nie mogą przechowywać więcej niż 2 500 euro w gotówce w domu.
  • Portugalia – osoby prywatne nie mogą przechowywać więcej niż 1000 euro w gotówce w domu.
  • Grecja – osoby prywatne nie mogą przechowywać więcej niż 5000 euro w gotówce w domu.
  • Turcja – osoby prywatne nie mogą przechowywać więcej niż 5000 lirów tureckich w gotówce w domu.

Ile można trzymać gotówki w Polsce? Czy będzie zmiana przepisów?

Obecnie w Polsce nie ma limitów pieniędzy, jakie można trzymać w domu. W przeszłości były jednak propozycje wprowadzenia podobnych ograniczeń, ale z różnych powodów nie zostały one zrealizowane. W 2016 roku Ministerstwo Finansów zaproponowało wprowadzenie limitu w wysokości 10 000 złotych na przechowywanie gotówki w domu, ale ta propozycja spotkała się z krytyką ze strony opinii publicznej i nie została wprowadzona w życie. Warto jednak pamiętać, że w przyszłości przepisy dotyczące przechowywania gotówki w domu mogą ulec zmianie, w związku z podejmowanymi przez rządy działaniami mającymi na celu zwalczanie prania brudnych pieniędzy i działalności przestępczej. Warto dodać, że istnieje limit pieniędzy, jakimi możemy płacić więc niewykluczone, że podobne przepisy zostaną ponownie zaproponowane.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]