Twoje pieniądze są w niebezpieczeństwie! Takie wypłacanie pieniędzy z bankomatu jest ryzykowne!

Cash trapping to coraz bardziej powszechna metoda, za pomocą której przestępcy wyłudzają pieniądze z bankomatów, narażając na straty niczego nieświadomych klientów banków. Opiszemy dla Was tę niebezpieczną technikę, abyście uniknęli wpadnięcia w pułapkę i zabezpieczyli swoje finanse.

Fot. Kraków w Pigułce

Co to jest cash trapping?

Cash trapping polega na instalowaniu przez przestępców specjalnych urządzeń na bankomatach, które zatrzymują wypłacane banknoty, tak aby ofiara nie mogła ich zabrać. Następnie, gdy osoba opuszcza miejsce, przestępcy odzyskują uwięzione pieniądze, niekiedy wyłudzając w ten sposób nawet kilka tysięcy złotych dziennie.

Jak wygląda cash trapping w praktyce?

Przestępcy stosują różne metody instalowania urządzeń cash trapping, jednak najpopularniejszą z nich jest zastosowanie specjalnej plastikowej płytki, która umieszczana jest w szczelinie bankomatu, gdzie wypłacane są banknoty. Płytki te są na tyle cienkie, że ofiara może zobaczyć część pieniędzy, które są „uwięzione” w bankomacie, ale nie jest w stanie ich wyciągnąć. To sprawia, że osoba zdezorientowana opuszcza miejsce, pozwalając przestępcom na wyjęcie uwięzionych banknotów.

Inną metodą jest umieszczanie fałszywej przedniej części bankomatu, która imituje oryginalne wyjście na banknoty. W rzeczywistości banknoty są zatrzymywane za fałszywą ścianką, a przestępcy odzyskują je, gdy tylko ofiara opuści miejsce.

Jak uchronić się przed cash trappingiem?

  • Bądź czujny: Zwracaj uwagę na bankomat, którego używasz. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, np. odbiegające kolory, niepasujące elementy lub ślady uszkodzeń, nie używaj tego bankomatu i zgłoś sprawę odpowiednim służbom.
  • Sprawdź szczelinę na banknoty: Przed wypłatą, sprawdź czy szczelina na banknoty nie została w żaden sposób zmieniona lub zablokowana. Delikatne pociągnięcie za nią może pomóc wykryć ewentualne nieprawidłowości.
  • Nie zostawiaj bankomatu bez pieniędzy: Jeśli bankomat nie wyda Ci pieniędzy, nie opuszczaj go od razu. Wezwij pomoc bankomatową za pomocą przycisku alarmowego lub skontaktuj się z bankiem telefonicznie, informując o sytuacji. Czekaj na pomoc, aby upewnić się, że przestępcy nie zdążą zabrać Twoich pieniędzy.
  • Wybieraj bankomaty w ruchliwych miejscach: Unikaj korzystania z bankomatów w odległych, ciemnych i rzadko uczęszczanych miejscach. Wybieraj te zlokalizowane przy głównych ulicach, w galeriach handlowych lub bankach, gdzie szansa na manipulację jest mniejsza.
  • Monitoruj swoje konto bankowe: Regularnie sprawdzaj stan swojego konta, aby szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości. W przypadku podejrzeń o cash trapping, skontaktuj się z bankiem jak najszybciej.

Współpraca z władzami

Banki i organy ścigania są świadome zagrożenia związanego z cash trappingiem i podejmują różnorodne działania, aby zminimalizować ryzyko. Wprowadzane są nowoczesne systemy zabezpieczeń, a także przeprowadzane są kampanie informacyjne, mające na celu edukację społeczeństwa na temat tego zjawiska. Pamiętaj, że współpraca z odpowiednimi służbami oraz ostrożność i czujność z Twojej strony są kluczowe, aby uniknąć pułapek związanych z cash trappingiem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]