Które produkty można spokojnie jeść po przekroczeniu daty ważności?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że jest różnica pomiędzy produktami opisanymi „należy spożyć do” a „najlepiej spożyć przed”. Ponadto niektóre produkty nie posiadają daty ważności. Na co w tym aspekcie należy zwracać uwagę?

Fot. Materiały prasowe

Data przydatności do spożycia daje nam informację o tym, jak długo dany artykuł będzie trwały nim straci swoją jakość. Jednak trzeba pamiętać o odpowiednim przechowywaniu żywności, co jest podane na jego etykiecie. W takim wypadku produkt będzie świeży do daty przydatności a nawet niekiedy i dłużej.

Reklama

Zwykle podawana jest data przydatności do spożycia na długo przed czasem, w którym żywność ulegnie zepsuciu. Tak są ustalane, ponieważ według prawa produkty mogą znajdować się na sklepowych półkach właśnie do tej daty. Nie oznacza to jednak, że wszystkie produkty po terminie można spożywać, zwłaszcza jeśli chodzi o artykuły, które szybko mogą się zepsuć.  W tym wypadku należy zwracać uwagę na datę minimalnej trwałości. Produkty takie jak surowe mięso, ryby, przetwory mleczne czy artykuły cukiernicze oznaczone są datą, po przekroczeniu której nie należy ich jeść, nawet jeśli są prawidłowo przechowywane, gdyż może to stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ponadto sprzedaż takich produktów, których data przydatności do spożycia minęła, jest zabroniona, a kontrola sanepidu ma prawo ukarać sprzedawcę dużym mandatem.

Warto pamiętać, że niektóre produkty nie nadają się do robienia zapasów. Są to między innymi surowe mięsa i ryby, owoce morza, małże. Ich nie powinniśmy przechowywać w lodówce dłużej niż dwa dni. Dobrym wyborem natomiast jest umieszczenie ich w zamrażarce, dzięki temu możemy je przechować dłużej. Kolejnym produktem, którego nie warto kupować na zapas w dużych ilościach jest nabiał. Zjedzenie go dzień po upłynięciu daty ważności nie spowoduje zatrucia pokarmowego, jednak należy pamiętać, że może to skutkować nieprzyjemnymi dolegliwościami gastrycznymi.

Pieczywo również powinniśmy spożyć jak najszybciej z uwagi na możliwość pojawiania się na nim pleśni. Nie mniej jednak prawidłowo przechowywane nie powinno pleśnieć, a jedynie wysychać. W takim wypadku z suchego chleba można zrobić domową bułkę tartą.

"Najlepiej spożyć przed..." jest informacją o dacie, do której produkt zachowuje swoje właściwości, m.in. smak, zapach, wygląd, wszelkie szczególne właściwości związane z produktem, zawartość witamin. Tutaj również jednak ważny jest aspekt, czy artykuł był odpowiednio przechowywany oraz czy opakowanie nie było otwierane.

Zazwyczaj taka data pojawia się na produktach typu żywność w puszkach, suszona, nieprzetworzona, mrożonki itp. Wiele produktów, w których taka data minęła, nadal są dobre do spożycia, jednak ich jakość mogła ulec pogorszeniu. Tutaj należy pamiętać, że im bardziej produkt przetworzony, tym dłużej można go przechowywać. Można zobaczyć to na przykładzie ziaren, gdzie biała mąka lub ryż będą nadawać się do spożycia nawet przez 5 lat. Ziarna nieprzetworzone lub częściowo przetworzone, przez swoją zawartość tłuszczy, psują się dużo szybciej - niektóre jełczeją już po kilku dniach.

Inaczej wygląda sprawa z olejami i oliwami. Zamknięta oliwa jest praktycznie wieczna. Ponadto wszystkie konserwy i produkty pasteryzowane zachowują świeżość na dłużej niż podaje data przydatności do spożycia. Tutaj jednak należy sprawdzić jak długo taki produkt jest dobry do spożycia po otwarciu.

Jeżeli chcemy sprawdzić czy żywność możemy jeszcze zjeść, musimy zwrócić uwagę na zapach, konsystencję i smak. Jakiekolwiek sygnały o tym, że produkt może być nieświeży kwalifikują go do wyrzucenia. Jeżeli natomiast zdecydujemy się ją spożyć, musimy się liczyć z zatruciem pokarmowym, które często bywa bardzo niebezpieczne. Należy też pamiętać, że zepsutych produktów nie uratuje mycie, obróbka termiczna lub doprawienie ostrymi przyprawami. Ponadto w przypadku wystąpienia na żywności pleśni, należy ją wyrzucić, ponieważ toksyczne substancje z niej pochodzące znajdują się już w całym produkcie. Tutaj nie sprawdzi się odkrojenie części, na której jest ona widoczna.

Są natomiast artykuły spożywcze, które nie posiadają daty ważności. Są to między innymi wina, likiery, wina musujące, wina aromatyzowane, alkohol, i wszelkie napoje zawierające 10% lub więcej alkoholu w składzie, niektóre przyprawy (np. ocet, sól kuchenna, cukier), wyroby cukiernicze składające się prawie wyłącznie z aromatyzowanych lub kolorowych cukrów oraz gumy i podobne produkty do żucia. Warto pamiętać, że na świeżych wyrobach piekarniczych lub cukierniczych nie ma obowiązku podawania daty przydatności do spożycia. Dzieje się tak ponieważ te produkty, ze względu na swój skład, są zwykle spożywane w ciągu 24 godzin od ich wytworzenia.

Źródło: Interia.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]