Ogromne pieniądze z ZUS. Nie dla wszystkich

Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Co to w praktyce oznacza?

Niemal każdy przedsiębiorca musi złożyć do ZUS rozliczenie składki na ubezpieczanie zdrowotne. Dotyczy to podatników rozliczających się na zasadach ogólnych, według skali lub podatku liniowego, a także tych, którzy rozliczają się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

W zależności od tego ile zapłacił przedsiębiorca oznaczać to, że może on dostać ogromny zwrot lub zostanie mu ogromna kwota do zapłaty. W tym drugim przypadku będzie trzeba ją zapłacić do 22 maja.

Do kiedy i jak przekazać roczne rozliczenie?

Rozliczenie roczne przekazujesz w dokumencie za kwiecień 2023 roku:

  • w ZUS DRA (blok XII), jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą jednoosobowo,
  • w ZUS RCA (blok III.F), jeżeli opłacasz składki za inne osoby (np. pracowników, zleceniobiorców).

Ważne! Dokument z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok złóż do 22 maja 2023 roku.

Zgodnie z rozporządzeniem nowe wzory dokumentów ZUS DRA i ZUS RCA będą obowiązywały od 1 maja 2023 r., czyli począwszy od dokumentów rozliczeniowych składanych za kwiecień.

Dostosujemy programy Płatnik i ePłatnik do nowych wzorów dokumentów oraz udostępnimy w nich funkcje, które umożliwią roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – pisze ZUS.

Co ważne, ZUS udostępnił kalkulator, który pozwoli łatwo obliczyć czy należy nam się zwrot, czy może trzeba będzie dopłacić.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]