Kto w pierwszej kolejności dostanie wezwanie do zapłaty abonamentu RTV? Trwają kontrole

Trwają kontrole abonamentu RTV. Kto dostanie jako pierwszy wezwanie do zapłaty? Poczta Polska zapewnia, że kontrolerów wcale nie jest dużo i kontrolują oni głównie firmy. Nie oznacza to jednak, że to firmy dostaną wezwania.

Fot. Shutterstock

Według Polskiego prawa abonament RTV powinien płacić każdy, pod warunkiem, że ma telewizor, radio lub obydwa urządzenia jednocześnie. Prawo mówi też, że po zakupie telewizora należy zarejestrować odbiornik, co można obecnie zrobić nawet na stronie Poczty Polskiej. Gdy nie używamy urządzenia powinniśmy je natomiast wyrejestrować, by abonamentu już nie płacić.

To właśnie osoby, które zarejestrowały odbiornik lub płaciły abonament w przeszłości najszybciej dostaną wezwanie do zapłaty. W przypadku braku reakcji i wpłaty, może nawet nastąpić egzekucja i ściągnięcie odpowiedniej kwoty z konta.

Wysokość opłat abonamentowych w 2023 roku

  • Opłata za 1 miesiąc za radioodbiornik wynosi 8,70 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 104,40 zł).
  • Opłata za 1 miesiąc za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie (jeżeli abonent każdego miesiąca uiszcza opłatę, wówczas opłata za okres 12 miesięcy wyniesie 327,60 zł).

Uprawnieni do zwolnienia z opłat abonamentowych

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej,
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]