Przerażające metody przestępców. Wystarczy prosty sposób, by nie dać się oszukać

Pojawił się nowy przerażający sposób działania przestępców, którzy wykorzystując sztuczną inteligencję generują głos dziecka czy innej bliskiej osoby i w ten sposób chcą na nas wymusić określone działania lub przelew środków finansowych. Jest jeden prosty sposób, by upewnić się, że osoba po drugiej stronie aparatu telefonicznego, to nasz bliski.

Fot. Pixabay

Ustalenie hasła bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia dziecka lub innej bliskiej osoby to ważny aspekt dbania o bezpieczeństwo.  Zapewnia to dodatkową ochronę i umożliwia szybką identyfikację, czy osoba, która próbuje się z nami skontaktować, jest nam znana. Poniżej przedstawiamy kilka kroków, które należy podjąć, aby ustalić hasło bezpieczeństwa:

Wybierz unikatowe hasło: Wybierz hasło, które będzie łatwe do zapamiętania dla dziecka lub osoby bliskiej, ale jednocześnie trudne do odgadnięcia przez obcych. Staraj się unikać typowych haseł, takich jak imiona zwierząt domowych, ulubionych bohaterów z kreskówek czy też znanych miejsc.

Naucz dziecko hasła: Upewnij się, że Twoje dziecko zrozumie znaczenie hasła i potrafi je zapamiętać. Regularnie przypominaj i ćwicz z dzieckiem hasło, aby utrwalić je w jego pamięci.

Ustal zasady dotyczące hasła: Wyjaśnij dziecku, że hasło jest tajne i nie powinno go dzielić się z nikim poza najbliższą rodziną. Naucz je, że jeśli ktoś poda hasło, oznacza to, że osoba ta jest upoważniona do kontaktu z dzieckiem. Jednakże, gdy osoba nie zna hasła, niezależnie od tego, jak przekonywująco się przedstawia, dziecko nie powinno z nią rozmawiać ani za nią iść.

Powiadom nauczycieli i opiekunów: Poinformuj osoby odpowiedzialne za opiekę nad dzieckiem o istnieniu hasła bezpieczeństwa, aby wiedzieli, jak postępować w sytuacji, gdy ktoś próbuje się z dzieckiem skontaktować podając się za członka rodziny.

Zastosuj hasło w różnych sytuacjach: Ucz dziecko, że hasło bezpieczeństwa może być używane także w przypadku innych zagrożeń, takich jak napotkanie nieznajomej osoby w miejscu publicznym, czy też otrzymanie podejrzanej wiadomości online.

Uaktualnij hasło regularnie: Co jakiś czas zmieniaj hasło, aby utrudnić jego odgadnięcie. Poinformuj o zmianie wszystkich zaangażowanych, a także ponownie naucz dziecko nowego hasła.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]