Masz czas tylko do 30 czerwca! Potem pieniądze przepadną!

Na tych, którzy nie złożą wniosku na czas, czekają duże rachunki za prąd. Termin mija 30 czerwca. Jednak nie wszyscy mogą skorzystać z finansowania części energii.

Fot. Shutterstock

Rząd wprowadził ochronę w wysokości 2 tys. kWh na rok i jest to limit dla wszystkich. Po przekroczeniu tego poziomu rachunki wzrosną i to znacznie.

Warto jednak pamiętać, że są grupy, które mają wyższe limity. Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na 2,5 tys. kWh, a rodziny wielodzietne z Kartą Dużej Rodziny i rolniczy na 3 tys. kWh. To kropla w morzu potrzeb, ale i tak pozwala na duże oszczędności. Wszyscy Ci, którzy są uprawnieni do dalszych ulg, muszą złożyć odpowiednie dokumenty.

Warto jeszcze podkreślić, że nawet jeżeli przekroczy limit i tak mamy szansę jeszcze zaoszczędzić. Ci, którzy zmniejszą zużycie energii elektrycznej o 10 proc. w porównaniu do bieżącego roku, otrzymają 10 proc. zniżki na prąd za okres październik 2022- grudzień 2023. Oszczędności mogą być liczone w setkach złotych.

Ile będzie kosztował prąd po przekroczeniu limitu?

Po przekroczeniu progu, dla każdego kWh zostanie naliczona już nowa kwota. Ta nie jest mała. Uchwalone i zatwierdzone nowe ceny to 85 gr za 1 kWh. Wydaje się to niewiele, ale matematyka jest bezwzględna.

Za obliczenia wziął się serwis Rachuneo.pl. Okazuje się, że nawet, kiedy nie przekroczymy limitu i tak zapłacimy więcej niż w tamtym roku. Dla czteroosobowej rodziny, rachunek będzie wyższy aż o 268,39 zł więcej niż w tamtym roku. To dlatego, że przywrócono stawkę 23 proc. VAT na energię elektryczną, wzrosła opłata mocowa i opłata kogeneracyjna.

Dla takiej samej rodziny, która przekroczy limit o 600 kWh, różnica będzie wynosiła już 632,99 zł. Dla osób ogrzewających dom prądem, nawet po ustaleniu dodatku elektrycznego ustalono, że taka rodzina przekroczy limit o 3000 kWh. Wtedy zapłaci więcej aż o 982,40 zł i całość rachunku wyniesie ją aż 4 571,22 zł.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]