Szykuje się koniec akcji zbierania nakrętek

Jak donosi portal Prawo.pl, za sprawą unijnej dyrektywy akcje zbierania nakrętek w celu zakupu np. sprzętu dla osób z niepełnosprawnościami, od połowy 2024 roku mają być zakończone

Fot. Pixabay

Unijna dyrektywa SUP zakłada, że od połowy przyszłego roku wszystkie nakrętki plastikowe w całej Unii Europejskiej powinny być fabrycznie przytwierdzone do opakowania od napoju (np. butelki). Takie rozwiązanie jest podyktowane aspektami środowiskowymi, ponieważ umożliwia ono poddanie recyklingowi całego opakowania, tym samym zmniejszając ilość plastiku, który mógłby się przedostać do ekosystemu.

Niektóre firmy, zarówno zagraniczne jak i polskie, już stosują się do tych przepisów. Według cytowanego przez serwis Prawo.pl Szymona Dziak-Czekana ze stowarzyszenia Polski Recykling akcje zbierania nakrętek były nauką selektywnej zbiórki oraz dodatkowym zarobkiem dla fundacji. Dodał on, że w sytuacji, w której w Polsce od kilku lat odbiór odpadów komunalnych jest podzielone na pięć frakcji, wówczas oddzielne zbieranie zakrętek nie ma sensu.

Według Piotr Szewczyk, zastępcy dyrektora Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Orli Staw, Piotra Szewczyka, obecnie zbieranie nakrętek to „ekościema” i wprowadzanie chaosu informacyjnego.

„Zyskujemy na nich niewielką ilość zebranych nakrętek, ale tracimy pozostałą, odkręconą część, bo te odkręcone nakrętki trafiają w sortowni do frakcji drobnej, a stamtąd nikt już ich nie odzyska. Stąd unijny nakaz przytwierdzania nakrętki do butelki.” – wyjaśnił cytowany przez serwis ekspert.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]