Nadchodzą limity płatności gotówką? Od określonej kwoty możesz nie zapłacić

Ograniczenia dotyczące gotówki dla przeciętnych Polaków mają zacząć obowiązywać na początku 2024 roku. Nie jest jednak pewne, że tak będzie, ponieważ choć nowe przepisy nie są jeszcze obowiązujące, w Sejmie znajduje się projekt mający na celu ich uchylenie.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Nowe regulacje zmniejszają dopuszczalne płatności gotówkowe w ramach jednej transakcji dla przedsiębiorców z obecnych 15 tys. zł do 8 tys. zł brutto. Po raz pierwszy wprowadzono także limity dla osób prywatnych, ustalając je na poziomie 20 tys. zł brutto. Nowe zasady wprowadzono w ramach Polskiego Ładu, a następnie dwukrotnie opóźniano ich wdrożenie – mają ostatecznie zacząć obowiązywać 1 stycznia 2024 roku.

W Sejmie znajduje się już projekt Ustawy o swobodzie korzystania z gotówki w Polsce, który ma zniwelować nowe limity zanim jeszcze wejdą w życie. Przedstawiający projekt politycy – wiceminister sprawiedliwości, poseł Suwerennej Polski Marcin Warchoł, oraz przewodniczący sejmowej Komisji Finansów Publicznych, poseł PiS Andrzej Kosztowniak – powołują się na „troskę o wolność, bezpieczeństwo i tożsamość kulturową” oraz na nieprzychylne nastawienie do podobnych rozwiązań w innych państwach UE.

Płatności gotówkowe mają szereg zalet, które przyciągają zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Oto niektóre z nich:

Anonimowość: Płatności gotówkowe umożliwiają anonimowe dokonywanie transakcji, co jest ważne dla osób ceniących prywatność.
Brak opłat: Płacenie gotówką nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, takimi jak prowizje za korzystanie z kart kredytowych czy debetowych.
Niezawodność: Płatności gotówkowe są niezawodne, ponieważ nie zależą od dostępności do internetu ani funkcjonowania systemów elektronicznych.
Prostota: Płatności gotówkowe są prostymi i zrozumiałymi dla wszystkich, niezależnie od wieku czy doświadczenia.
Kontrola wydatków: Płacenie gotówką może pomóc w lepszym monitorowaniu i kontrolowaniu wydatków, ponieważ ludzie są bardziej świadomi ilości pieniędzy, którą wydają.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]