Dodatkowe kilkaset złotych miesięcznie dla Polaków! Do Sejmu trafiła petycja

Zgodnie z najnowszymi obliczeniami, program 500 Plus dla małżeństw z 40-letnim stażem miałby niewielki wpływ na budżet państwa. Obecnie w Polsce jest około 156,7 tys. małżeństw z 40-letnim stażem, a więc koszt jednorazowego świadczenia wynoszącego 500 zł to 78,3 mln zł.

Fot. Pixabay

Chociaż to nie są ogromne kwoty w skali całego budżetu, rząd planuje całkowicie zmienić zasady premiowania długotrwałych małżeństw.

Program Małżeństwo Plus: kto otrzyma wsparcie? Założenia programu 500 Plus dla małżeństw są znane od dwóch lat. Świadczenia mają być wypłacane przez ZUS. W 2020 roku trafiły one na biurko prezydenta Andrzeja Dudy, jednak wówczas nie uzyskały jego aprobaty. Teraz inicjatorzy złożyli w Sejmie petycję dotyczącą ustawy Małżeństwo+, w której czytamy:

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starcza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich”.

Autorzy petycji, która trafiła do Sejmu piszą:

„Dodatek ten oprócz honorowego miałby oczywisty charakter moralny i materialny, osób z racji wieku schorowanych i często wspierających się resztkami sił i z miłością. Dodatek ten powinien być dożywotni dla osoby, która owdowiała. Myślę, że w dzisiejszych czasach taka postawa to rodzaj heroizmu, który powinien być w czasach pokoju wzorcem patriotyzmu dla następnych pokoleń. Ufam, że ilość beneficjentów nie spowoduje wydatków nie do udźwignięcia przez budżet państwa”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]