Ta roślina stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia! Pod żadnym pozorem jej nie dotykaj

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, która może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Roślina ta, choć może wyglądać atrakcyjnie, wydziela sok zawierający związki fotouczulające, które w kontakcie ze skórą i pod wpływem promieni słonecznych powodują oparzenia chemiczne.

Autorstwa I, Hugo.arg, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2447377

Unikaj bezpośredniego kontaktu z rośliną. Jeśli musisz się jej pozbyć, używaj rękawic ochronnych, długich rękawów i spodni, aby zminimalizować ryzyko ekspozycji na sok rośliny.

Jeśli dojdzie do kontaktu z sokiem rośliny, niezwłocznie umyj dotknięte miejsce dużą ilością wody z mydłem. Unikaj eksponowania dotkniętej skóry na słońce przez co najmniej 48 godzin.

W przypadku wystąpienia objawów, takich jak zaczerwienienie, obrzęk, ból czy pęcherze na skórze, skonsultuj się z lekarzem. Oparzenia chemiczne mogą wymagać leczenia farmakologicznego.

Zachowaj ostrożność, spacerując po terenach, gdzie może rosnąć Barszcz Sosnowskiego, zwłaszcza w miejscach o dużej wilgotności i żyznych glebach.

Poinformuj lokalne władze lub służby ochrony przyrody o obecności Barszczu Sosnowskiego w swojej okolicy, aby przyczynić się do jego zwalczania.

Bądź świadomy zagrożeń związanych z tą rośliną i informuj o nich swoich znajomych, sąsiadów oraz lokalną społeczność, aby razem przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się Barszczu Sosnowskiego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]