Uwaga! To już plaga! Oszuści przejmują kontrolę nad kartami SIM!

Revolut ostrzega przed częstym sposobem oszustwa. Jak obserwuje firma zajmująca się transakcjami międzywalutowymi i mobilny bank, dotyczy on przejęcia przez oszustów kontroli nad numerem telefonu. Jest to „zamiana karty SIM” i oto jak to działa.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Oszuści zaczynają od zebrania danych osobowych na Twój temat. Mogą przeglądać Twoją pocztę, śledzić Twoje konta w mediach społecznościowych, a nawet kupować określone dane z ciemnej sieci.

Po uzyskaniu wystarczającej ilości informacji oszust skontaktuje się z Twoim operatorem komórkowym, podszywając się pod Ciebie. Oszukają Twojego dostawcę, aby zainicjował wymianę karty SIM, co obejmuje dezaktywację Twojej obecnej karty SIM i przeniesienie Twojego numeru na nową kartę SIM w ich posiadaniu. Wynik? Zamiast tego wszystkie połączenia i SMS-y kierowane są do oszusta.

Rozpoznanie zmiany karty SIM, zanim będzie za późno, może być trudne. Dłuższe okresy braku sygnału telefonicznego lub nieotrzymywania połączeń lub wiadomości tekstowych mogą być oznaką, że coś jest nie tak. W takim przypadku dobrze jest skontaktować się z dostawcą.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]