Nadchodzi podatek od płatności gotówką!

Już 1 stycznia 2024 roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ograniczeń w płatności gotówką. Wraz z nimi nadejdą kary.

Fot. Shutterstock / Kraków w Pigułce

Obecnie przedsiębiorcy nie mogą zapłacić gotówką więcej niż 15 tys. zł., a osoby prywatne nie mają żadnych limitów. W przyszłym roku to się zmieni.

Przedsiębiorcy zapłacą gotówką już tylko 8 tys. zł i zostanie wprowadzony limit dla osób fizycznych w wysokości 20 tys. zł.

Podatek od płatności gotówką

Co jednak jeżeli w 2024 roku, jakimś cudem znajdzie się sklep, który przyjmie płatność np. 25 tys. zł? Jak podało Radio ZET, przedsiębiorca zapłaci karę. Będzie to dodatkowy podatek od płatności przyjętej gotówką na kwotę przekraczającą 20 tys. zł.

W Sejmie jest też projekt usuwający wszystkie ograniczenia. Autorem jest wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł z Suwerennej Polski i Andrzej Kosztowniak z Prawa i Sprawiedliwości, który jest przewodniczącym sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Na razie nikt się jeszcze nie wypowiedział nad szansami tego projektu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]