Duże zmiany dotyczące dat na etykietach. W czym nam to pomoże?

Rozpoczęły się prace w kwestii dat na etykietach, pokazujących do kiedy można spożyć dany produkt. Celem takiego rozwiązania Komisji Europejskiej jest przeciwdziałanie marnotrawieniu żywności

Fot. Shutterstock

Jak informuje prezes warszawskiego oddziału Federacji Konsumentów, Michał Herde w rozmowie na antenie TOK FM, Komisja Europejska podejmuje już działania dotyczące zmiany oznaczenia terminów przydatności do spożycia niektórych produktów. Ma to na celu zmniejszenie marnowania żywności w UE. Ekspert podaje, że dla klientów problematyczne są sformułowania „należy spożyć do…” i „najlepiej spożyć przed…” i w związku z tym są one źle rozumiane. W obu tych przykładkach znaczna część klientów myśli, że po przekroczeniu takiej daty, produktu nie należy spożywać.

Jak wyjaśnia, sformułowanie „należy spożyć do…” jest związane z bezpieczeństwem żywności, która szybko się psuje, np. mięso, nabiał lub ryby. Natomiast zwrot „najlepiej spożyć przed…” stosowany bywa w przypadku produktów trwalszych, np. ryż, makarony, które nadają się do spożycia po wskazanej dacie.

Ponadto rozważa się umieszczenie informacji na opakowaniach poszczególnych produktów, że produkt może być w pełni wartościowy po upływie daty minimalnej trwałości. Herde wyjaśnia, że na ten moment poszukuje się w tym celu odpowiedniego zwrotu. Komisja Europejska planuje wprowadzenie takich przepisów do końca tego roku, jednak producenci apelują o więcej czasu na przygotowanie się do zmian.

Takie zmiany wydają się być zasadne, ponieważ marnowanie żywności to bardzo aktualny problem, a w samej Polsce rocznie marnuje się około 5 mln ton jedzenia. Jak donosi money.pl, w roku 2019, Polski Instytut Ekonomiczny szacował, że Polska znajduje się na piątym miejscu w całej Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o marnowanie żywności. Natomiast cała Unia Europejska marnuje więcej żywności, niż jej importuje.

„Z raportu Feedback EU „No Time To Waste”, na który powołuje się portal teraz-srodowisko.pl, wynika, że rocznie państwa członkowskie wyrzucają 153,5 mln ton żywności. W 2021 r. natomiast import Unii wyniósł prawie 138 mln ton produktów rolnych.” – przytacza portal.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]