Tych leków brakuje w całej Europie. Problem dotyczy również Polski

Z powodu niedoboru leków, część pacjentów nie może zrealizować swoich recept. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale również całej Europy

Fot. Pixabay

Jak informuje Interia.pl, Adam Niedzielski podkreślał na spotkaniu ministrów zdrowia UE w Sztokholmie, że potrzeba stałego monitoringu sytuacji dotyczącej leków w Unii Europejskiej. Głównym tematem spotkania były braki medykamentów i sposoby zapobiegania ich niedoborom.

Problem ten jest aktualny od dłuższego czasu i zapowiada się, że na razie nie zniknie. Niemieckie organizacje aptekarskie donoszą, że brakuje leków penicyliny, przeciwgorączkowych, przeciwbólowych oraz antybiotyków w zawiesinie dla dzieci. W Polsce sytuacja wygląda podobnie, jednak brakuje innych rodzajów leków.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje, że utrudniony jest dostęp przede wszystkim leków przeciwcukrzycowych, w szczególności tych zawierających semaglutyd i dulaglutyd. Ponadto, jeden z producentów zgłosił także przerwę w dostawach insuliny. Apteki alarmowały również o brakach medykamentów zawierających metforminę oraz produktów przeciwmigrenowych zawierających zolmitriptan, a także leków przeciwdrgawkowych z karbamazepiną.

Z niedoborem leków zmierzyć się muszą również osoby zmagające się z alergiami. Jak wskazuje Interia, ograniczenia w dostępie dotyczą mieszanek alergenowych oraz pojedynczych leków stosowanych w odczulaniu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]