Zaczyna się niewinnie, a potem możesz stracić swoje oszczędności. Bank ostrzega

Bank ING ostrzega przed vishingiem. „To wyłudzenie poufnych danych z wykorzystaniem rozmowy telefonicznej. Przestępca podszywa się pod osoby lub instytucje godne zaufania. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej. Swoje podstawy ma w phishingu. Nazwa Vishing to zlepek słów z wyrażenia „voice phishing” – phishing głosowy. – czytamy na stronie banku.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak działają oszuści?

Jedną z metod ataku jest rozsyłanie mejli i SMS-ów z numerem telefonu, pod którym możesz zaktualizować swoje poufne dane. Gdy połączysz się z podanym numerem włączy się automat, który poprosi o podanie nazwy użytkownika i hasła do bankowości lub o dane karty płatniczej (numer kart, data ważności, PIN).

Inna metoda ataku polega na wykorzystaniu programu, który sam telefonuje. Korzysta z listy pozyskanych wcześniej numerów telefonów. Podobnie jak w poprzednim ataku automat czy też voicebot, odtwarza komunikaty, które mają Cię przekonać do podania poufnych danych.

Może się też zdarzyć, że porozmawiasz z oszustami osobiście. Np. wtedy, gdy szukając informacji w Internecie, zostawisz swój telefon w formularzu kontaktowym. Oszuści mogą zadzwonić i wyłudzić inne Twoje dane, które później wykorzystają do ataku na konto bankowe.

 Nie daj się nabrać
Jeśli masz wątpliwości czy faktycznie rozmawiasz z pracownikiem banku, nie podawaj żadnych swoich danych. Rozłącz się i zadzwoń do nas samodzielnie z numeru, który znajdziesz tutaj.
Zachowaj zdrowy rozsądek. Traktuj z dystansem wszystkie mejle, SMS-y i telefony, w których ktoś prosi Cię o dane osobowe, PIN czy hasło.
Pamiętaj! Nie korzystaj z numeru podanego przez osobę, która do Ciebie dzwoni. Wejdź na stronę firmy czy instytucji i tam odszukaj numer telefonu.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]