Stało się! To miasto na terenie Rosji Polacy będą nazywać inaczej

Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych zajęła się nazwą miasta Kaliningrad. Polacy będą nazywać to miasto inaczej. Zmiana obowiązuje od 9 maja.

Fot. Pixabay

Na 125. posiedzeniu KSNG argumentowano, że miasto jest znane w Polsce pod tradycyjną nazwą Królewiec, a rosyjska nazwa jest „sztucznym chrztem niezwiązanym ani z miastem, ani z regionem”. Ponadto, zwrócono uwagę, że „fakt nazwania dużego miasta położonego blisko granic Polski imieniem M.I. Kalinina, zbrodniarza współodpowiedzialnego m.in. wydania decyzji o masowym wymordowaniu Polaków (zbrodnia katyńska), ma w Polsce emocjonalny, negatywny charakter”.

„Zalecana jest wyłącznie polska nazwa Królewiec i nie zalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy Kaliningrad, zaś dla jednostki administracyjnej, w której znajduje się to miasto i noszącej rosyjską nazwę zalecana jest polska nazwa obwód królewiecki i nie zalecane jest stosowanie w języku polskim nazwy obwód kaliningradzki” – czytamy w stanowisku KSNG.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]