Te pieniądze można odzyskać od ZUS. Trzeba się spieszyć termin niedługo mija

Składka na ubezpieczenie zdrowotne została na nowo określona w ramach Polskiego Ładu, stając się odrębnym obciążeniem fiskalnym, całkowicie oddzielonym od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Fot. Pixabay

Składkę tę należy opłacać niezależnie od podatku dochodowego i nie podlega ona kwocie wolnej od podatku, co oznacza, że jest wymagana od każdego zarobionego złotego. Istnieje możliwość odzyskania nadpłaconej składki, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyjaśnia, jak tego dokonać. Zwrot składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedsiębiorcy mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok do 22 maja 2023 roku. Tę informację należy przekazać w dokumencie sporządzonym za kwiecień bieżącego roku.

Jak to zrobić?

Niektórzy przedsiębiorcy będą mogli  uzyskać  zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Aby to zrobić, konieczne jest złożenie wniosku, który będzie dostępny na profilu płatnika na Platformie Ubezpieczeń Społecznych (PUE) ZUS. Następnie trzeba sprawdzić i podpisać dokument, a potem przesłać go do ZUS. Trzeba to zrobić do 1 czerwca 2023 roku. ZUS zwróci nadpłaconą kwotę na konto bankowe zarejestrowane na koncie płatnika składek, najpóźniej do sierpnia.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]