Co drożeje najszybciej w Polsce? Jest źle, a będzie jeszcze gorzej. Eksperci nie mają wątpliwości

Ceny artykułów codziennego użytku wciąż rosną, a perspektywy na niższe ceny nie wydają się obiecujące. Badanie przeprowadzone przez UCE Research oraz Uczelnię WSB Merito, które obejmowało analizę ponad 67,6 tysiąca detalicznych cen z przeszło 37 tysięcy sklepów, wykazało, że w kwietniu tego roku średnie ceny zakupów codziennych wzrosły o 20,4%. Informacje te zostały opublikowane w gazecie „Rzeczpospolita”.

Fot. Shutterstock

Studium wykazało, że każda z 17 badanych kategorii produktów ponownie zanotowała wzrost cen, przy czym najbardziej odczuwalne podwyżki dotyczyły karmy dla zwierząt, warzyw oraz chemii gospodarczej. Tylko artykuły spożywcze charakteryzowały się jednocyfrowym wzrostem cen.

Eksperci z UCE Research, na których odnosi się artykuł, przewidują, że pomimo malejącej dynamiki wzrostu, średnie podwyżki cen w sklepach w najbliższych miesiącach będą wciąż na poziomie dwucyfrowym, z nielicznymi wyjątkami. Sporadyczne znaczne wzrosty cen poszczególnych produktów są również oczekiwane.

Wzrosty ten niektórych podstawowych produktów są zatrważające i tak: W ciągu roku cena cebuli wzrosła o 120%, marchwi o prawie 80%, natomiast papier toaletowy zanotował wzrost cen o ponad 60% w porównaniu z poprzednim rokiem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]