Uwaga alergicy! Główny Inspektorat Sanitarny podaje co aktualnie pyli

Dla wielu ludzi wiosna nie koniecznie kojarzy się z czymś miłym. Alergicy o tej porze roku, z powodu pylenia roślin, zmagają się z wieloma uciążliwymi dolegliwościami

Fot. Pixabay

Alergia na pyłki jest dolegliwością, z którą o tej porze roku zmaga się coraz więcej Polaków. NFZ podaje, że na różne rodzaje alergii cierpi prawie połowa populacji Polski, natomiast na alergiczny nieżyt nosa nawet 8 mln obywateli. Sezon pyłkowy, na nieszczęście alergików, trwa od maja do aż końca lipca.

Uczulenie na pyłki objawia się różnie, najczęściej jednak alergikom doskwierają piekące oraz zaczerwienione oczy, katar, kaszel, drapanie w gardle, bóle głowy, zmęczenie, senność oraz sucha i swędząca skóra. W maju pylenie roślin jest największe, a tym samym, najbardziej odczuwalne. GIS informuje, że w tym miesiącu pyli wiele rodzajów traw oraz porastająca łąki i miejskie trawniki babka. Ponadto obecnie jest okres pylenia drzew – dębów, sosen oraz brzóz.

Ministerstwo Zdrowia oraz NFZ wyjaśniają, że jest możliwość załagodzenia lub całkowitego zniwelowania problemów związanych z alergią za pomocą leków bez recepty. W domach natomiast dobrze sprawdzają się oczyszczacze powietrza wyposażone w odpowiednie filtry. Jednak osoby zmagające się z poważniejszymi problemami powinny wykonać badania, które pozwolą na wdrożenie specjalistycznego leczenia farmakologicznego. Ponadto zaznacza się, że dobre rezultaty może przynieść odczulanie, jednak jest to działanie długotrwale, które należy przeprowadzać co kilka lat.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]