Czekasz na przelew z ZUS. Może nie przyjść. Wszystko przez waloryzację

W związku z wysoką waloryzacją, która miała miejsce w marcu, emerytury brutto wzrosły znacząco. Dlatego duża grupa emerytów i rencistów przekroczyła próg 2900 zł, uprawniający do otrzymania czternastej emerytury w pełnym wymiarze. Osoby, które przed rokiem otrzymały świadczenie, choć w niewielkiej wysokości, w 2023 roku nie dostaną go w ogóle.

Fot. Shutterstock

Oznacza to, że osoby, które nie dostaną czternastki z powodu wysokiej waloryzacji, to te, które otrzymują emeryturę brutto przekraczającą próg 2900 zł.

Po przekroczeniu progu dochodowego 2900 zł brutto, wysokość czternastej emerytury jest pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę. Oznacza to, że osoby, które w zeszłym roku otrzymały dodatkowe świadczenie, choć w niewielkiej wysokości, w 2023 roku mogą nie dostać go wcale.

W przypadku tych emerytów, ich obecna emerytura brutto wzrosła na tyle, że przekroczyła próg uprawniający do otrzymania świadczenia w pełnej wysokości. W efekcie ich czternasta emerytura może być tak bardzo pomniejszona, że nie osiągnie nawet minimalnej kwoty wymaganej przez ustawę (50 zł plus najniższa emerytura), a w takim przypadku nie otrzymają czternastki w ogóle.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]