Najniższa emerytura w Polsce. Koperta jest warta więcej niż świadczenie!

Najniższa emerytura w Polsce faktycznie może być bardzo niska, jednak aby uniknąć takiego scenariusza, warto podjąć pewne działania w trakcie swojego życia zawodowego. Oto kilka rzeczy, których nie powinniśmy robić, aby nie obniżać swojego świadczenia emerytalnego. Ta najniższa jest tak niska, że to aż niewiarygodne. Jak do tego doszło?

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Jak czytamy w serwisie Interia Biznes:

„Jak przekazuje rzeczniczka dolnośląskiego ZUS, Iwona Kowalska-Matis, to mikroświadczenie otrzymuje mieszkaniec Wrocławia. – Najniższą emeryturę w Polsce, czyli 2 grosze dostaje Wrocławianin, który w swoim życiu zapłacił tylko jedną składkę do ZUS w wysokości 1,01 zł”.

Co trzeba zrobić, by mieć niskie świadczenie emerytalne:

Nie płacić składek na ubezpieczenie społeczne: W Polsce składki na ubezpieczenie społeczne są obowiązkowe. Jeżeli nie będziemy płacić składek, nasze prawo do emerytury może być zagrożone. Warto więc dbać o terminowe i regularne opłacanie składek.

Pracować na czarno: Praca na czarno oznacza brak umowy i brak opłacania składek na ubezpieczenie społeczne. W efekcie, nie będziemy mieli z tego tytułu żadnych zabezpieczeń emerytalnych.

Przerwy w zatrudnieniu: Warto pamiętać, że długie przerwy w zatrudnieniu mogą wpłynąć na obniżenie naszej przyszłej emerytury. Jeżeli podejmujemy się pracy dorywczej, warto zastanowić się nad opłacaniem dobrowolnych składek na ubezpieczenie społeczne.

Wybierać niskopłatne zawody: Wysokość emerytury zależy od naszych zarobków przez całe życie zawodowe. Wybierając niskopłatne zawody, automatycznie obniżamy swoje przyszłe świadczenie emerytalne.

Nie inwestować w dodatkowe zabezpieczenie emerytalne: Warto rozważyć inwestowanie w prywatne formy zabezpieczenia emerytalnego, takie jak fundusze emerytalne czy indywidualne konta emerytalne. Dzięki temu będziemy mieli dodatkowe źródło dochodu po przejściu na emeryturę.

Unikając powyższych błędów będziemy mogli zadbać o swoją przyszłą emeryturę i zniwelować ryzyko sytuacji, w której otrzymamy świadczenie emerytalne na bardzo niskim poziomie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]