Czy będzie próg dochodowy 800 plus? Minister odpowiada

Rewolucja 500 plus oczekiwana. Program wsparcia dla rodzin z dziećmi, wprowadzony w 2016 roku, ulegnie zmianie od 1 stycznia 2024 roku, zgodnie z zapowiedzią prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. W niedzielę ogłosił, że świadczenie zwiększy się o 300 zł.

Fot. Shutterstock

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Marlena Maląg, odniosła się do tej propozycji na Twitterze. Wyraziła, że program 500 plus „zmienił perspektywę na rodzinę i jest to wyjątkowa inwestycja.

Minister stwierdziła, że w przyszłym roku kwota wsparcia wzrośnie, ale pozostałe zasady przyznawania świadczenia nie ulegną zmianie. W rozmowie z TVP Info, minister Maląg podkreśliła, że 500 plus to program powszechny, co – jej zdaniem – stanowi jego mocną stronę, a zwiększenie wartości świadczenia to „historyczna informacja”. Obecnie świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od dochodów uzyskiwanych przez rodzinę.

Program 500 plus, znany również jako „Rodzina 500 plus”, to polski program wsparcia finansowego dla rodzin z dziećmi, wprowadzony przez rząd w 2016 roku. Jego głównym celem jest wsparcie finansowe rodziców w wychowaniu dzieci oraz przeciwdziałanie niskiemu przyrostowi naturalnemu w Polsce.

Program ten oferuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych na miesiąc dla każdego dziecka do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od dochodów rodziny. Początkowo program objął tylko drugie i kolejne dzieci w rodzinie, jednak od 2019 roku świadczenie to przysługuje również na pierwsze dziecko, niezależnie od osiąganych dochodów.

Program 500 plus jest powszechnie dostępny dla wszystkich rodzin spełniających określone kryteria, takie jak obywatelstwo, zameldowanie na terenie Polski czy opieka nad dzieckiem. Wsparcie to ma na celu złagodzenie wydatków związanych z wychowaniem dzieci, promowanie polityki prorodzinnej i wsparcie rodziców w wypełnianiu ich obowiązków rodzicielskich.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]