Śmiertelnie groźny robak w polskich lasach! Lasy Państwowe ostrzegają przed toksyną

Zaledwie 0,03 gr toksyny wytwarzanej przez tego chrząszcza potrafi zabić człowieka! Lasy Państwowe ostrzegają, że spotkanie z tym owadem może skończyć się bardzo boleśnie.

Fot. Shutterstock

Oleica Krówka to duży owad z rodziny oleicowatych. Nie atakuje nigdy sam i nie gryzie. Jeżeli jednak znajduje się w stresującej sytuacji, zaczyna wytwarzać śmiertelnie groźną truciznę.

– Podczas sytuacji stresowych owad wydziela oleistą żółtą ciecz, zawierającą silnie trującą związek chemiczny – kantarydynę (zaliczaną do grupy terpenów), jedną z najsilniejszych toksyn występujących w przyrodzie. Dawniej kantarydynę wykorzystywano w medycynie (pobudza zakończenia nerwowe i błony śluzowe układu moczowo-płciowego), jako afrodyzjak i do produkcji trucizny – informują Lasy Państwowe.

Jeżeli nie jesteście uczuleni, pojedynczy owad Was nie zabije. Chociaż dawka śmiertelna to zaledwie 0,03 gr, owad nie jest w stanie tyle wyprodukować. Spotkanie z nim może być jednak bardzo bolesne. – Chociaż pojedynczy owad nie potrafi wyprodukować aż takiej ilości kantarydyny, to jego „porcja”, może silnie podrażnić ludzką skórę szczególnie, gdy substancja dostanie się do nosa i oczu – piszą Lasy Państwowe.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]