Najwyższe zarobki po tych kierunkach studiów – nawet 12 tys. złotych!
Co roku wielu maturzystów stoi przed trudnym wyborem kierunku studiów. Osoby niezdecydowane w tym celu mogą skorzystać z z danych ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA). Dostępne tam informacje pokazują między innymi, na jakie zarobki można liczyć po ukończeniu studiów
Jak informuje portal next.gazeta.pl, na stronie ogólnopolskiego systemu monitorowania ekonomicznych losów absolwentów szkół wyższych (ELA) można znaleźć informacje dotyczące jakie możliwości zapewniły swoim absolwentom poszczególne kierunki studiów. Gromadzone są tam dane o losach absolwentów szkół wyższych w Polsce wraz z podziałem na kierunki studiów. Pokazują one, jakie są zarobki osób po ukończeniu danych kierunków oraz ile czasu średnio zajmuje znalezienie pracy. Dodatkowo można się dowiedzieć jaka część z nich pozostaje bez zatrudnienia.
Według rankingu zarobków, na największe wynagrodzenie (12 049,25 złotych brutto) w pierwszym roku po otrzymaniu dyplomu, mogą liczyć osoby które ukończyły Politechnikę Wrocławską na kierunku górnictwo i geologia. Drugie miejsce zajmuje wydział informatyki analitycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim – średnia zarobków absolwentów to 11 430, 82 złotych brutto. Na trzecim miejscu plasują się byli studenci informatyki z Uniwersytetu Warszawskiego, których zarobki wynoszą zarabiają 11 111,86 złotych brutto.
Natomiast jeżeli chodzi o najniższą miesięczną średnią zarobków w pierwszym roku po dyplomie wśród absolwentów, to dotyczy m.in. studiów chemicznych, historii sztuki, wychowania fizycznego oraz aktorstwa. Dane ELA pokazują, że wynagrodzenie absolwentów chemii na UJ wynosi średnio 127, 50 złotych brutto. Natomiast osoby, które ukończyły inżynierię środowiska na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zarabiały 195, 85 złotych 85.Na trochę większe płace mogli liczyć studenci, którzy ukończyli kosmetologię na Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, bo średnio 646 złotych. Z kolei absolwenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie zarabiali średnio 576 złotych.
Gosia ma 28 lat i jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnopolskimi. Interesuje się sztuką i literaturą XX wieku.