Pojawiły się pierwsze obniżki cen. Które produkty tanieją?

W sklepach widoczne są pierwsze obniżki cen żywności. Na razie są to jednak działania promocyjne sieci handlowych, które mają na celu zwrócić uwagę klientów. Money.pl informuje, że mimo wszystko niższe ceny „widać już na horyzoncie”

Fot. ewarzywniak24.pl

Jak donosi portal money.pl, skoki cenowe produktów spożywczych hamują, co widać na przekładzie zeszłego miesiąca. W kwietniu nie wystąpiły podwyżki rzędu 20-24 procent, które miały miejsce jeszcze w marcu lub lutym. Jednak ceny nadal rosną, tylko w mniejszym tempie. W zeszłym miesiącu ceny żywności wzrosły średnio o 19,7 procent.

Czy w takim razie należy spodziewać się obniżek cen? Na to pytanie odpowiada Andrzej Gantner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności (PFPŻ) dla „Dziennika Gazety Prawnej”. Informuje on, że takie obniżki już mają miejsce lecz na razie dotyczą produktów nieprzetworzonych, np. cukru, mąki, warzyw i owoców.

Niższe ceny widoczne są w przypadku ogórków gruntowych, pomidorów, oleju, masła oraz mięsa, głównie drobiu. Producenci i handlowcy przewidują, że wraz z upływem czasu coraz więcej produktów będzie tańszych. Obecnie są to np. masło, sery i makarony, jednak głównie dzięki sklepowym promocjom.

„Obniżek należy oczekiwać w drugiej połowie roku. Sięgną najwyżej kilku procent, podczas gdy z badań wynika, że konsumenci oczekują zjazdu o 20-30 proc., co byłoby dla nich zauważalne w portfelach” wyjaśnia Andrzej Gantner.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]