Urządzenia psujące się zaraz po upływie gwarancji? UE chce podjąć kroki prawne

Parlament Europejski zainteresował się zjawiskiem, w którym sprzęty psują się niedługo po upływie gwarancji. W związku z tym powstał projekt dyrektywy

Fot. Pixabay

Jak donosi portal dlahandlu.pl, posłowie Parlamentu Europejskiego poparli projekt (544 głosami do 18, 17 głosów wstrzymujących się), który ma poprawić oznakowanie produktów i ich trwałość. Dzięki temu klienci będą łatwiej dokonywać wyborów przyjaznych środowisku. Zachęci również producentów, aby oferowali trwalsze produkty oraz zaprojektowane i wyprodukowane z dbałością o środowisko. Dyrektywa ta jest częścią pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym.

Przewiduje ponadto zakaz stosowania ogólnych, nie popartych dowodami twierdzeń typu „przyjazny środowisku”, „eko” lub „neutralny dla klimatu” itp. Zakaz obejmuje też deklaracje oparte wyłącznie na systemach kompensacji emisji dwutlenku węgla oraz innych praktyk wprowadzających konsumenta w błąd. Parlament chce także walczyć z planowanych postarzaniem produktów oraz wydłużyć ich żywotność.

„Przemysł nie będzie już czerpać zysków z produkcji dóbr konsumpcyjnych, które psują się tuż po upływie gwarancji. Konsumenci będą musieli otrzymywać jasne informacje o możliwościach i kosztach napraw. Etykiety produktów będą informować obywateli, które towary mają gwarancję dłuższej żywotności, a zyski będą czerpać producenci, których towary są trwalsze. Skończy się dżungla fałszywych twierdzeń o ekologiczności, gdyż dozwolone będą tylko te twierdzenia, które są certyfikowane i uzasadnione” – oznajmiła sprawozdawczyni Biljana Borzan (S&D, HR).

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]