Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla nastolatków. Kiedy rusza akcja?

Ministerstwo Zdrowia planuje od czerwca tego roku wprowadzić szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla młodzieży. W tym celu nastolatki będą mogły zgłosić się do dowolnej poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej w kraju

 

Fot. Pixabay

Portal rmf.24 informuje, że od przyszłego miesiąca rozpoczyna się akcja bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi HPV dla młodzieży w wieku dwunastu i trzynastu lat. Pierwotnie taka akcja miała odbyć się w styczniu. Teraz, jak ustalił reporter RMF FM, termin na czerwiec jest pewny.

Szczepienie przeciwko HPV jest niezwykle ważne, gdyż chroni przed rakiem szyjki macicy i nowotworami głowy i szyi (np. rakiem krtani). Na te ostatnie coraz częściej zapadają nastolatkowie. Jak informuje pediatra profesor Leszek Szenborn, o 25 procent wzrosła czestotliwość zachorowań na raka głowy i szyi. Ostrzega też, że może być ich dużo więcej.

Dziennikarz RMF ustalił, że pierwszy zapas szczepionek wczoraj dotarł do kraju. Podczas szczepienia będzie możliwość wyboru preparatów: szczepionka dwuwalentną lub dziewięciowalentną. Ponadto planowana ma być centralna ewidencja osób zaszczepionych przeciwko HPV. Jak dodaje portal, umożliwienie przyjęcia preparatu w dowolnej poradni Podstawowej Opieki Zdrowotnej ma ułatwić szczepienia nastolatków w czasie wakacyjnych wyjazdów.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]