Rząd obiecuje ponownie zająć się tym problemem w Polskich szpitalach

Ministerstwo Zdrowia planuje wznowienie pracy nad zmianami wymagań dotyczących jedzenia podawanego w Polskich szpitalach

Fot. Pixabay

Powszechnie wiadomym jest jak ważne jest odpowiednie żywienie i prawidłowo dobrana dieta podczas choroby. Jest to jeden z kluczowych czynników pozwalających na szybsze wyzdrowienie pacjenta. Natomiast niewłaściwa dieta lub nieodżywienie może wpłynąć negatywnie na stan zdrowia pacjenta, co następnie może skutkować dłuższym pobytem w szpitalu oraz zwiększeniem kosztów leczenia.

Jak wskazują dane Polskiego Towarzystwa Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN) niedożywienie szpitalne dotyczy ponad 30 procent chorych, ponadto aż 80 procent pacjentów nie otrzymuje zalecanej terapii żywieniowej. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej dodaje, że liczne badania potwierdzały niedobry niektórych witamin i składników mineralnych w osób przebywających w szpitalach.

W związku z takimi alarmującymi statystykami, w zeszłym roku przygotowano projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wymagań obowiązujących przy prowadzeniu żywienia w placówkach szpitalnych. Zawarto w nim m.in. wprowadzenie 15 diet i 9 ich modyfikacji, rekomendowane i przeciwwskazane środki spożywcze w określonych rodzajach diet oraz wartość odżywczą i energetyczną posiłków  szpitalnych. Jednak kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że resort zdrowia wycofał się z takich zamiarów.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało Polską Agencję Prasową, że została zgłoszona uwaga przez Rządowe Centrum Legislacji w tej sprawie. Resort zdrowia podał także, że aktualnie trwa proces legislacyjny, który uwzględnia tę zmianę. Zatem prace nad projektem mają zostać wznowione. Ministerstwo informuje również, że od roku 2022 trwają prace nad wymaganiami, które mają obowiązywać przy prowadzeniu żywienia szpitalnego dzieci i młodzieży ,a także kobiet w okresie ciąży oraz laktacji.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]