Atak hakerów na Polskę. Nie możemy czuć się w 100 procentach bezpieczni

Jak potwierdza Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński, w czwartek miał miejsce atak hakerski na polskie strony internetowe. Po próbach zablokowania rządowych stron, cyberprzestępcy próbowali atakować strony należące do mediów

Fot. Pixabay

Portal dobreprogramy.pl, powołując się na PAP, donosi, że wczoraj w godzinach porannych doszło do ataku, najprawdopodobniej rosyjskich grup hakreskich, na strony portali informacyjnych, takich jak polityka.pl, niezalezna.pl, ceneo.pl, wyborcza.pl, rp.pl, se.pl, wpolityce.pl, wprost.pl, a także login.gremimedia.pl i login.wyborcza.pl. Niektóre z tych serwisów donosiły o chwilowych trudnościach w dostępie do stron.

Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński podał, że po tej serii ataków odnotowano nieudaną próbę zablokowania Profilu Zaufanego. Dzisiaj natomiast minister poinformował w Jedynce Polskiego Radia, że sporządzenie raportu z tego ataku nie zostało jeszcze ukończone, w związku z czym trudno powiedzieć, czy oprócz zmiany celu na media był on aktywniejszy od ataków na strony rządowe, Nie mniej jednak cyberprzestępcy wybierali cele dotkliwe społecznie i osiągalne do zablokowania.

Zapytany został o zabezpieczenie systemów wyborczych. Odpowiedział, że jeśli ktoś mówi, iż możemy czuć się w 100 proc. bezpieczni, to albo nie uświadamia sobie ryzyka, albo wprowadza w błąd. Zapewnił, że te systemy są zabezpieczane oraz dodał, że jeszcze w tym roku w ramach nowego programu Cybersamorząd mają do jednostek samorządowych trafić środki, by zrealizować zalecenia z przeprowadzonych w nich audytów bezpieczeństwa komputerowego.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]