Już nie truskawki ani czereśnie. Oto obecny król drożyzny wśród owoców. Ile kosztuje?

Do tej pory liderem jeżeli chodzi o zawrotne ceny były czereśnie, jednak te już powoli tanieją. Teraz za to pojawiły się pierwsze polskie maliny, za które na rynku hurtowym zapłacimy około 65 złotych za kilogram

Fot. Pixabay

Maciej Krema, przedstawiciel jednego z popularniejszych rynków rolno-spożywczych w Polsce, działającego w podwarszawskich Broniszach, podaje główną dewizę rynkową, mianowicie jeżeli jakiegoś produktu jest mało, to jest on drogi. Zauważa, że teraz najchętniej przez konsumentów kupowane są truskawki. Te, uprawiane w tunelach foliowych, kosztują w hurcie około 20 złotych za kilogram, co nie jest ceną odbiegającą od wieloletniej średniej. Największy wysyp tych owoców będzie miał miejsce w połowie czerwca.

Ekspert skomentował też doniesienia o pierwszych polskich czereśniach, gdzie zaznaczył, że na nie musimy poczekać do pierwszych dni nadchodzącego miesiąca. Te obecne teraz na rynku są importowane z Hiszpanii. Obecnie w hurcie za kilogram przyjdzie nam zapłacić w granicach 35-45 złotych. Widać tutaj cenowy spadek, ponieważ do niedawna na giełdzie w Broniszach widniały ceny rzędu 55 zł/kg. Oczywiście za zakup detaliczny czereśni importowanych zapłacimy o wiele drożej, nawet 100 złotych za kilogram.

Krema dodaje, że w momencie wejścia polskich czereśni na rynek, ich ceny będą zależeć od sytuacji na runku czereśni importowanych. Podaje, że z reguły jest to około 10 złotych za kilogram czereśni małoowocowej. Ponadto może ona jeszcze spadać. Tymczasem pojawiają się już pierwsze polskie maliny z uprawy szklarniowej. Oczywiście ceny są wysokie, 65 złotych za kilogram, gdyż jest to dopiero początek. Ekspert przewiduje, że za jakieś 10 dni cena nieco się unormuje, z uwagi na większą dostępność maliny tunelowej. Ceny detaliczne za kilogram malin również wynoszą około 100 złotych. Natomiast rok temu ceny malin na giełdzie Broniszach kształtowały się w przedziale 48-52 zł.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]