Przyjmujesz te leki? Uważaj, żeby nie wychodzić po nich na słońce

Wiadomym jest, że każdy lek działa indywidualnie na różne osoby oraz mogą zdarzyć się efekty uboczne. Jednym z takich efektów są reakcje skórne po ekspozycji na światło słoneczne

Fot. Pixabay

Portal Interia Zdrowie informuje, że niektóre leki mogą wywoływać dwa główne typy reakcji skórnych – fototoksyczność oraz fotoalergia. Ta pierwsza uzależniona jest od dawki przyjętego leku i objawia się zmianami skórnymi, które przypominają zazwyczaj silne oparzenie słoneczne. Taka reakcja organizmu ujawnia się szybko (w ciągu kilku minut do kilku godzin) i mija po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Natomiast fotoalergia jest reakcją nadwrażliwości, która rozwija się z opóźnieniem (od siedmiu do dziesięciu dni). Wtedy to po ekspozycji na światło słoneczne dochodzi do pojawienia się zmian skórnych przypominających egzemę bądź liszaja płaskiego. Grupa leków, która najczęściej jest wymieniana w kontekście wywoływania reakcji na słońce, to antybiotyki, a dokładniej leki z grupy fluorochinolonów (np. ciprofloksacyna), tetracyklin (np. doksycyklina) i sulfonamidów.

To one zwykle przyczyniają się fototoksycznych reakcji na słońce objawiających się silnym zaczerwienieniem, a czasem również obecnością pęcherzy. Fluorochinolony mogą dodatkowo wywoływać reakcje fotoalergiczne, które pojawiają się po ok. tygodniu od przyjęcia leku, w postaci zaczerwienienia, świądu oraz wysypki.

Oprócz antybiotyków, reakcje skórne w kontakcie ze słońcem wywołują leki przeciwgrzybicze, takie jak azole (np. itrakonazol, ketokonazol, worykonazol) i gryzeofulwinę. Mogą one wywoływać rumień, ból i pęcherze na skórze, która była wystawiona na światło słoneczne. Ponadto takie działania niepożądane mogą wywoływać także leki stosowane przy chorobach układu sercowo-naczyniowego, m.in: amiodaron (lek antyarytmiczny w leczeniu napadu migotania przedsionków i komór), atorwastatyna (lek obniżający poziom cholesterolu we krwi), diltiazem (łagodzący objawy przewlekłej dławicy piersiowej) oraz niektóre leki moczopędne (np. hydrochlorotiazyd, furosemid). Większość tych leków może wywoływać rumienie, wysypki lub pęcherze po ekspozycji na słońce.

Należy tutaj zwrócić uwagę, że niektóre, powszechnie dostępne i często stosowane, niesteroidowe leki przeciwzapalne (takie jak ibuprofen, naproksen, diklofenak czy ketoprofen) mogą także wywoływać podobne niepożądane reakcje. W związku z tym należy niezwykle uważać i zwracać uwagę na przyjmowane leki, zwłaszcza latem, gdy ekspozycja skóry na promieniowanie UV jest wzmożona. Jeżeli stosujemy takie leki, należy w jak największym stopniu unikać ekspozycji skóry na słońce.

Ponadto nie należy wtedy korzystać z solarium i stosować kremy z filtrem SPF, minimum 50. Jeżeli jednak pojawią się wyżej wspomnaine objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]