To nie są smsy od ministerstwa! Oszuści chcą dzięki nim wyłudzić dane

Specjaliści z CERT Polska ostrzegają przez fałszywymi sms’ami, w których oszuści starają się przekonać potencjalne ofiary, że mają one do odebrania świadczenie o kwocie kilku tysięcy złotych

Fot. Pixabay

Zespół do spraw cyberbezpieczeństwa z CERT Polska informuje na swoim Twitterze o nowej kampanii smsowej. Tym razem oszuści podszywają się pod Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, a ich celem są dane osobowe oraz numer karty płatniczej, jej datę ważności i kod bezpieczeństwa. Przekonują oni, że należy je podać aby odebrać świadczenie z ZUS w wysokości 1209 euro, czyli około 5,5 tysiąca złotych.

Na dołączonych do wpisu zrzutach ekranu można zobaczyć gotowy do wypełnienia formularz na spreparowanej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Pomimo i że znajduje się na niej prawdziwe logo resortu, to rzekomy adres strony w ogóle nie przypomina tego prawdziwego. Autentyczny adres znajduje się w rządowym serwisie gov.pl. Ponadto świadczenie ma pochodzić z „Ministerstwa Ubezpieczeń Społecznych”, a oczywistym jest, że taka instytucja w Polsce nie istnieje.

W sytuacji otrzymania takiego typu wiadomości, zawsze należy uważnie sprawdzić nadawcę oraz nie otwierać bezrefleksyjnie podawanych linków. Eksperci z CERT Polska proszą o zachowanie ostrożności i przypominają, że takie smsy można zgłaszać.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]