Co można zrobić z uszkodzonymi banknotami i monetami?

Podarte, poplamione lub uszkodzone w inny sposób banknoty to problem nie tylko dla klientów ale również dla sklepów. Zdarza się czasem, że otrzymamy przy kasie taki banknot, a jak chcemy nim zapłacić to spotykamy się z odmową. Co można zatem z nim zrobić?

fot. Pixabay

Jak wskazuje dlahandlu.pl, podarte banknoty, nawet te sklejone taśmą nie tracą na swojej wartości i można dzięki nim dokonywać zakupu. Jednak zarówno pracownik sklepu jak i konsument nie ma obowiązku przyjęcia go i może odmówić przyjęcia uszkodzonych pieniędzy.

„Zasady i tryb wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. Urz. NBP z 2020 r. poz. 31, z późn. zm.).” – podaje portal.

Narodowy Bank Polski informuje, że zużyte lub uszkodzone banknoty i monety można wymienić na takie, które nadają się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. Warunkiem jest ich autentyczność oraz cechy, które umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej. Natomiast w przypadku nie spełniania takowych, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP.

Tutaj rekomenduje się podanie we wniosku adresu e-mail, w celu otrzymania informacji o wyniku wymiany drogą elektroniczną. Istnieje możliwość przesłania wniosku z dołączonymi uszkodzonymi banknotami (których wartość nie przekracza 2000 złotych) bezpośrednio do Centrali NBP przesyłką pocztową. NBP podkreśla, że banki zobowiązane są do wymiany zniszczonego banknotu, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym fragmencie i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Natomiast banknot, który zachował od 45 do 75 procent powierzchni w jednym fragmencie, będzie wymieniony na połowę jego wartości. Z kolei banknot, który zachował ponad 75 procent powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.

Jeżeli chodzi o zniszczone monety, to podlegają one wymianie w 100 procentach, jeżeli zawiera ona dwa elementy (rdzeń oraz pierścień). Natomiast moneta, która zawiera tylko jeden element, zostanie wymieniona na połowę jej wartości nominalnej. Natomiast uszkodzonych pieniędzy, których nie ma możliwości wymiany to skrawki banknotów posiadających mniej niż 45 procent powierzchni.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]