Masz dobrą pensję, a nie dostajesz kredytu? Oto powód
Podpisanie umowy kredytowej, szczególnie na kredyt hipotecznych, zobowiązuje nas do spłacania długu przez wiele lat. Bank musi mieć pewność, że wywiążemy się z umowy, dlatego powody odmowy niekoniecznie mogą wiązać się z pensją.
Powody odmowy udzielenia kredytu mogą być różne. Ważne są aktualne zarobki, jednak nie tylko. Oto, co może stać na przeszkodzie.
Wiek kredytobiorcy – modelowy kredytobiorca ma do 35 lat. Im starszy, tym odpowiednio mniejszy musi być okres kredytowania, a to sprawia, że rata wzrasta i ciężej jest dostać kredyt.
Historia kredytowa – warto sprawdzić swoją historię kredytową, bo to czynnik, który jest decydujący przy udzielaniu kredytu. Banki chętniej udzielają kredytu osobom, które brały zobowiązania już wcześniej i terminowo je spłacali niż osobom bez historii kredytowej lub, co gorsza, kiedy wzięły kredyt, ale miały trudności w spłaceniu należności. Dotyczy to nie tylko pożyczek, ale również rachunków czy należności do ZUS i Urzędu Skarbowego. Możliwe jest też uzyskanie kredytu nawet, kiedy jesteście w trakcie spłącania innego zobowiązania. Warunkiem są odpowiednio wysokie zarobki i terminowe spłacanie istniejącego zadłużenia. Jeżeli zobowiązań jest kilka, warto je skonsolidować.
Wkład własny – wysoki wkład własny przekona bank, że mamy zapas gotówki na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń i jesteśmy oszczędni w związku z tym nie będziemy mieli problemów ze spłacaniem rat. Obecnie większość banków wymaga wkładu własnego w wysokości 20 proc., warto jednak zapłacić nawet więcej i mieć mniejsze raty. Możemy poszukać także banków z mniejszym wkładem własnym, ale musimy liczyć się z tym, że bank może zażądać ubezpieczenia kredytu, co wiąże się z wyższymi ratami.
W Krakowie w Pigułce właściwie od początku stworzenia redakcji. Michał jest redaktorem zajmującym się tematami ogólnymi i ciekawostkami, nierzadko zahaczając o Kraków.