Nowa obietnica wyborcza PiS. Tym razem dotyczy emerytur

Po 800 plus, darmowych lekach oraz autostradach, partia rządząca chce przekonać do siebie seniorów i obiecuje zmiany w waloryzacji emerytur

Fot. PiS

„Gazeta Wyborcza” donosi, że niedługo partia rządząca ma ogłosić wyższą waloryzację na przyszłym rok. Dodaje, że zamiast podwyżki o 20 procent realnego wzrostu płac wskaźnik ten wyniesie 50 procent. W bieżącym roku nie był on uwzględniony we wskaźniku waloryzacji. Jak informuje money.pl, przez wysoką inflację pensje realnie spadały i z tego powodu, zmiana niekoniecznie opłaci się emerytom.

W marcu tego roku nastąpiła waloryzacja emerytury, podnosząc gwarantowaną kwotę o 250 złotych brutto. Jak stwierdza portal, niewykluczonym jest, że jeżeli PiS wygra wybory, to podejmie takie same działanie w przyszłym roku. Obecnie wynosząca 1588,44 złote emerytura, wzrosłaby od marca 2024 roku do 1838,44 złotych brutto.

Ponadto, w zeszłym tygodniu został przyjęty projekt ustawy, dotyczący wypłaty czternastej emerytury na stałe. Przeznaczona ma być dla osób, które pobierają świadczenie do kwoty 2,9 tys. złotych brutto. Natomiast jeżeli kwota emerytury będzie wyższa, to obowiązywać będzie zasada „złotówka za złotówkę”, co znaczy, że 14. emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2,9 tys. zł brutto, przy czym kwota czternastki wyniesie co najmniej 50 zł.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]