Najczęstsze błędy, które popełniają rodzice we wnioskach o 500 plus

Błędy zdarzają się każdemu z nas, jednak przy wypełnianiu dokumentów i wniosków, skutki błędów mogą być uciążliwe. Warto sprawdzić, jakie błędy są najczęściej popełniane i na co należy zwracać uwagę

fot. Pixabay

Jak przypomina Anna Grabowska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego, tylko do końca tego miesiąca trwa obecny okres świadczeniowy na 500 plus. Osoby, które chcą w dalszym ciągu pobierać świadczenie, muszą złożyć do ZUS wnioski na nowy okres wypłacania tego dofinansowania. Taka możliwość jest od lutego lecz zakończy się wraz z końcem maja.

Przy składaniu odpowiednich wniosków należy zwracać uwagę przy dokładnych ich wypełnianiu, ponieważ często pojawiają się błędy, takie jak błędy literowe lub niepoprawne numery kont.

„Podczas elektronicznego składania wniosków o świadczenie 500 plus rodzice często mylą pesele. Zamiast numeru dziecka podają swój. Poza tym zdarzają się błędy literowe i złe numery kont. Czasami wnioski o wypłatę składa oboje rodziców” podaje rzeczniczka.

Podkreśla ona, że przed wysłaniem wniosku należy dokładnie sprawdzić wszystkie dane, gdyż poprawne wypełnienie dokumentu gwarantuje szybszą wypłatę świadczenia. Innym częstym problemem są sytuacje, gdy oboje rodziców wnioskuje o świadczenie na to samo dziecko. W takim wypadku, jeśli rodzice oraz dziecko mieszkają razem, świadczenie otrzyma rodzic, który jako pierwszy wysłał wniosek. Jeżeli natomiast rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje temu, z którym mieszka dziecko.

Tylko w jednej sytuacji oboje rodziców mogą pobierać świadczenie. Chodzi o opiekę naprzemienną jednak wtedy również na jedno dziecko wypada 500 złotych, a rodzice otrzymują po równo 250 złotych.

Źródło: money.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]