Oszuści poszywają się pod ZUS. Instytucja ostrzega przed wiadomościami

ZUS apeluje o uwagę przed fałszywymi wiadomościami, w których oszuści podszywają się pod instytucję. Potencjalne ofiary otrzymują smsy i maile, informujące o rzekomym świadczeniu do odebrania, jednak jest to próba wyłudzenia danych

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

ZUS ostrzega w komunikacie na swojej oficjalnej stronie internetowej przed fałszywymi wiadomościami, mającymi na celu wyłudzenie danych. Podkreślono, że nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Wiadomości sms o odebraniu nieodebranego świadczenia ZUS z prośbą o jak najszybsze jego otrzymanie i konieczności przejścia do linku, nie są wysyłane przez instytucję.

„Nie wysyłamy do nikogo wiadomości z linkami, w które należy wejść, nie prosimy też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki” podaje ZUS.

Niedawno donoszono o nowej kampanii smsowej, dotyczącej rzekomego świadczenia do odebrania. Eksperci do spraw bezpieczeństwa z CERT Polska zamieścili na Twitterze zrzuty ekranu, na których widoczny był formularz na spreparowanej stronie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Uwagę zwraca przede wszystkim adres strony, który w ogóle nie przypomina prawdziwej strony resortu rodziny, gdyż prawdziwa znajduje się w domenie gov.pl.

Ponadto podane jest, że świadczenie do odebrania ma pochodzić z „Ministerstwa Ubezpieczeń Społecznych”, a oczywiście w Polsce taka instytucja nie istnieje. Przestępcy natomiast kuszą kwotą 1209 euro, co w przeliczeniu daje około 5,5 tys. złotych. Ich celem jest wyłudzenie danych wrażliwych, takich jak imię, nazwisko, adres zamieszkania, a także numer naszej karty płatniczej, jej datę ważności i kod bezpieczeństwa.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]