Upada niemiecki producent samochodów. Klienci mogą nie odzyskać zaliczki

Pierwszy solarno-elektryczny pojazd Sion, nie będzie mógł zostać wyprodukowany. Producent ogłosił niewypłacalność. Do tej pory złożono kilkadziesiąt tysięcy zamówień z całego świata.

Fot. Henry Kellner, CC BY-SA 4.0 / Wikipedia

Niemiecki producent samochodów, start-up Sono Motors z Monachium, który zamierzał wprowadzić na rynek solarno-elektryczny model Sion, ogłosił niewypłacalność. Klienci mogą już nie odzyskać wpłaconych pieniędzy.

Jak informuje „Rzeczpospolita” start-up 15 maja złożył do sądu rejonowego w Monachium wniosek o postępowanie ochronne. Jak się okazało jeden z inwestorów nie przelał pieniędzy. Ma to związek z niewypłacalnością Silicon Valley Bank i sprzedażą Credit Suisse firmie UBS. Startup nie ma kapitału, by dalej finansować działalność, a rozmowy z innymi partnerami zakończyły się niepowodzeniem.

Sono Sion jest samochodem w pełni elektrycznym, którego układ napędowy w wariancie produkcyjnym z 2021 roku tworzy silnik elektryczny 161 KM o maksymalnym momencie obrotowym 270 Nm, który pozwala na rozpędzenie się maksymalnie do 140 km/h. Bateria pojazdu z ogniwami chłodzonymi cieczą ma pojemność 35 kWh, która pozwala przejechać na jednym ładowaniu do 250 kilometrów w trybie mieszanym i 505 kilometrów w trybie miejskim.

Istotnym elementem wpływającym na zasięg Sono Sion są panele słoneczne pokrywające większość elementów nadwozia, które tworzy łącznie 248 ogniw fotowoltaicznych. Przy optymalnym nasłonecznieniu w okresie wiosenno-letnim energia słoneczna może pozwolić na wydłużenie zasięgu o 35 kilometrów dziennie.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]