Czy w tym roku będzie nowy bon turystyczny? Wiceminister sportu i turystyki wyjaśnia

Pomimo iż bon turystyczny cieszył się wielką popularnością i był opisywany jako duże wsparcie dla rodzin z dziećmi, to program ten zakończył się w tym roku. Rząd jednak szuka nowych rozwiązań

Fot. Shutterstock

Polski Bon Turystyczny był narzędziem, które powstało w celu wsparcia finansowego polskich rodzin oraz branży turystycznej, mocno osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Program ten ruszył 1 sierpnia 2020 roku, jednak zakończył się w marcu tego roku. Pieniądze na realizację projektu pochodziły z tzw. środków covidowych.

Jak podaje portal interia.pl, już na początku roku pojawiały się doniesienia o możliwym uruchomieniu projektu obejmującego bon turystyczny. Fundusze na ten projekt miałyby pochodzić tym razem z innych źródeł, niż środki covidowe. Jak podawał wiceminister sportu i turystyki, Andrzej Gut-Mostowy, nie będzie nowego bonu turystycznego w formie dotychczasowej, jednak analizowane są inne formy wsparcia dla polskiej turystyki.

Jedną z nich miałoby być poszerzenie świadczenia 500 plus o kwotę, jaką osoby ją otrzymujące mogłyby wykorzystać jedynie na wypoczynek w kraju. Inna forma natomiast zakładałaby, że beneficjenci programu mieliby zamiast niego w wakacje pobrać bon turystyczny. Przedstawiciele oraz osoby pracujące w branży turystycznej liczyli na to, że sprawę nowego świadczenia, podobnego do bonu turystycznego, uda się rozstrzygnąć jeszcze przed wakacjami, gdyż w czasie inflacji wiele rodzin musi zrezygnować z wakacji. Ich zdaniem oczekiwanie tylko pogarsza sytuację.

„Turyści raportują, że czekają na oficjalną decyzję w tej sprawie i niejednokrotnie wstrzymują się z rezerwacjami, ponieważ dzięki programowi takiemu jak bon turystyczny, mogliby pozwolić sobie na dłuższy pobyt lub na wybranie droższej oferty. Na ten moment informacja zapowiedzi wsparcia działa przeciwko intensyfikacji sprzedaży” – informuje Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]