Poseł i ceniony lekarz nie żyje. Riad Haidar miał 71 lat

„Szanowni państwo, z wielką przykrością i żalem informujemy, że dziś rano po długiej walce z chorobą odszedł doktor Riad Haidar, poseł na Sejm RP” – poinformowano w komunikacie na profilu lekarza na Facebooku.

Fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 pl / Wikipedia

Lekarza pożegnała także Platforma Obywatelska, której był posłem. „Na zawsze w Naszej pamięci” – napisało ugrupowanie.

Urodził się w Syrii, w 1989 uzyskał polskie obywatelstwo. W 1981 ukończył studia lekarskie na Akademii Medycznej w Lublinie. Uzyskał specjalizację w zakresie pediatrii, na krótko powrócił do Syrii, po czym zawarł kontrakt na pracę w zawodzie lekarza w libijskim mieście Al-Bajda. Powrócił następnie do Polski, w 1991 podejmując praktykę na Oddziale Neonatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej. Objął stanowisko ordynatora tego oddziału. Uzyskał w międzyczasie specjalizację w dziedzinie neonatologii, ukończył też studia podyplomowe m.in. z zakresu zarządzania w służbie zdrowia na UMCS.

Był długoletnim szefem sztabu WOŚP w Białej Podlaskiej. Kierowanemu przez niego przez wiele lat oddziałowi nadano imię Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Od 2000 do 2019 należał do Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Z jego ramienia w latach 2002–2010 zasiadał w Radzie Miasta Biała Podlaska. W wyborach samorządowych w 2010 skutecznie kandydował z listy SLD do Sejmiku Województwa Lubelskiego z okręgu wyborczego nr 3, w którym zdobył 13 982 głosy (9,57% głosów w okręgu). W 2014 jako kandydat SLD Lewica Razem uzyskał reelekcję, otrzymując 13 133 głosy (9,51% głosów w okręgu). W wyborach samorządowych w 2018 ponownie został wybrany na radnego sejmiku, uzyskując 18 826 głosów (11,93% głosów w okręgu).

W eurowyborach w 2019 bezskutecznie kandydował z listy Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego. Uzyskał wówczas 16 858 głosów. Po odejściu z SLD w wyborach parlamentarnych w 2019 wystartował do Sejmu z pierwszego miejsca na liście Koalicji Obywatelskiej w okręgu chełmskim. Uzyskał mandat posła IX kadencji, otrzymując 21 483 głosy.

Z końcem grudnia 2019 kontrakt Riada Haidara ze szpitalem w Białej Podlaskiej wygasł, a urzędujący od tego samego roku dyrektor placówki (i jednocześnie miejski radny PiS) zaproponował mu pozostanie w szpitalu na stanowisku lekarza bez możliwości dalszego pełnienia funkcji ordynatora oddziału neonatologii. Riad Haidar odmówił przyjęcia tych warunków, uznając, że decyzją dyrektora szpitala kierowały pobudki polityczne. 2 stycznia pod szpitalem w Białej Podlaskiej odbył się protest „Murem za Haidarem”. Za Riadem Haidarem wstawili się m.in. Adam Bodnar oraz Jerzy Owsiak. Sprawa nieprzedłużenia kontraktu na dotychczasowych warunkach przez radnego PiS była szeroko komentowana w polskich mediach.

W listopadzie 2020 zajął się organizacją lokalnych struktur Inicjatywy Polskiej (formalnie nie wstępując do partii).

W 2000, za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, odznaczony przez Aleksandra Kwaśniewskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2007 Lech Kaczyński, za zasługi w pracy zawodowej na rzecz ochrony zdrowia, nadał mu Złoty Krzyż Zasługi.

W 2005 został wyróżniony tytułem „Lekarza Niezwykłego” w plebiscycie miesięcznika „Zdrowie”. W 2018 Fundacja Ekumeniczna „Tolerancja” za działalność społeczną przyznała mu medal „Zasłużony dla Tolerancji”.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]