Kontrolerzy fiskusa mogą do Ciebie zapukać! 1 września ruszają kontrole!

Kilka milionów Polaków kontrolowanych będzie przez Fiskusa. Do Ciebie tez mogą zapukać inspektorzy.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 września i dotyczą aż 17 mln Polaków.

Wystarczy, że handlujesz lub ogłaszasz się na OLX, Allegro czy Vinted lub wynajmujesz mieszkania i spełniasz poniższe kryteria. Twoje dane będą gromadzone i przesyłane do Fiskusa. Urząd będzie wiedział co sprzedajesz, w jakiej ilości, ile zarobiłeś i na jaki rachunek wpływają należności.

Są jednak wyjątki, bo zwolnieni z tego obowiązku będą Ci, którzy nie przekroczyli łącznej kwoty sprzedaży w wysokości 2 tys. zł rocznie lub nie wystawili na sprzedać więcej niż 30 produktów lub ofert. Ważne jest to, że nie ważne czy produkty te zostały sprzedane czy tez nie. Sprzedaż okazjonalna nie będzie raportowana, jeżeli tylko nie przekroczymy powyższych limitów. Ponadto kontrolerzy sprawdzą również osoby wykonujące usługi np. remonty, naprawy czy pomoc domową.

Co prawda prawo to wchodzi od 1 września, ale platformy powinny gromadzić dane już wcześniej. Za brak takiej informacji ze strony podmiotu może on zostać ukarany karą nawet w wysokości 5 mln zł. Dlatego niektóre platformy wysyłać będą zapytania o wysokość dochodów, jeżeli nie będą pewne swoich danych. Za brak odpowiedzi grozi blokada zarówno konta, jak i zgromadzonych środków.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]