Uwaga pacjenci NFZ! Będą zmiany w rejestracjach do lekarzy

Resort zdrowia ma zamiar wprowadzić e-rejestrację. Dzięki niej wmówienie się na wizytę do lekarza będzie łatwiejsze, oraz skróci czas oczekiwania

Fot. Pixabay

Powszechnie wiadomym jest, że umówienie się na wizytę do lekarza często jest zadaniem trudnym. Rejestracja drogą telefoniczną często kończy się wykonaniem kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu  prób połączenia z rejestracją, a i tak nie ma gwarancji, że uda nam się umówić termin. Ponadto czas oczekiwania do specjalistów w Polsce waha się od kilku dni do kilku lat. Wśród najbardziej obleganych specjalistów znajdują się kardiolodzy, ortopedzi, geriatrzy lub angiolodzy.

Dodatkowym problemem jest nieodwoływanie przez pacjentów wizyt, na których nie mogą się stawić. Prowadzi to do tego, że na termin na który umówiony był dany pacjent, nie może zapisać się inna osoba. Te aspekty ma rozwiązać wprowadzenie e-rejestracji, której program pilotażowy właśnie się zakończył. Jak poinformował wiceminister Waldemar Kraska, jako pierwsze centralną e-rejestracją zostaną objęte zapisy na szczepienia przeciwko HPV, oraz  świadczenia z programu Profilaktyka 40 plus.

System będzie pozwalał pacjentom wybrać placówkę medyczną, termin oraz lekarza. Będzie można nie tylko umówić się na wizytę ale również w razie potrzeby ją odwołać. Wiceminister zaznaczył jednak, że tradycyjna forma rejestracji zostanie zachowana z myślą o osobach, które nie korzystają z internetu. Będzie można się umawiać na wizytę poprzez Centralną Infolinię Rejestracyjną.

Ponadto, od 1 lipca przy każdym Szpitalnym Oddziale ratunkowym pojawi się nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Będą się mogli tam kierować się pacjenci niebędący w stanie zagrożenia życia, ale potrzebujący pomocy w godzinach nocnych lub wolnych od pracy. Lekarze NiŚOZ będą mogli na miejscu zlecić badania diagnostyczne.

„Tam lekarz będzie posiadał także narzędzia w postaci wykonania podstawowych badań laboratoryjnych, wykonania zdjęcia na przykład klatki piersiowej. Te nowe uprawnienia się pojawią i to zdecydowanie ułatwi i rozładuje duże kolejki, jeżeli chodzi o szpitalne oddziały ratunkowe” oznajmił Kraska.

Źródło: Interia.pl

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]