Grożą surowe kary! Nieuwaga właścicieli zwierząt może prowadzić do koszmarnych skutków! Oto dlaczego odpowiedzialność jest niezbędna!

Właściciele zwierząt mają nie tylko przyjemność z towarzystwa swoich pupili, ale również obowiązek dbania o ich dobrostan oraz zapewnienie bezpieczeństwa innym osobom i otoczeniu. Mówi o ten kodeks wykroczeń a za niedopełnienie obowiązku grożą dotkliwe kary.

Fot. Pixabay / Kraków w Pigułce

Niezależnie od tego, czy jesteś posiadaczem kota, psa, konia czy jakiegokolwiek innego zwierzęcia, istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać w celu minimalizacji ryzyka wyrządzenia szkód. Poniżej przedstawiamy przegląd obowiązków właścicieli zwierząt oraz konieczności zachowania ostrożności i odpowiedzialności.

Zabezpieczenie zwierzęcia na terenie prywatnym: Właściciele powinni zapewnić odpowiednie zabezpieczenie swoich zwierząt na terenie swojego domu lub posesji. To oznacza utrzymanie solidnego ogrodzenia, które nie pozwoli zwierzęciu na ucieczkę i naruszenie prywatności innych osób. Dodatkowo, w przypadku zwierząt agresywnych lub niebezpiecznych, może być konieczne posiadanie odpowiednich zabezpieczeń, takich jak zamki lub specjalne ogrodzenia.

W przypadku wyprowadzania zwierząt na zewnątrz, zwłaszcza psów agresywnych i podbiegających konieczne jest prowadzenie ich na smyczy. Jest to ważne zarówno dla bezpieczeństwa zwierzęcia, jak i innych osób, które mogą czuć się zagrożone w obecności luzem biegającego zwierzęcia. Pamiętaj, że zwierzę może być nieprzewidywalne i nawet najbardziej przyjazny pies może różnie reagować na nieoczekiwane bodźce.

Utrzymywanie zwierzęcia pod kontrolą: Odpowiedzialni właściciele powinni być w stanie kontrolować swoje zwierzęta w każdej sytuacji. To oznacza, że ​​zwierzę powinno być dobrze wyszkolone i reagować na komendy. Jeśli twoje zwierzę wykazuje agresywne lub nieprzewidywalne zachowanie, konieczne może być skorzystanie z pomocy trenera zwierząt w celu poprawy jego zachowania.

Jeśli masz zwierzę wyrządzi komuś krzywdę lub szkodę grożą nam za to surowe konsekwencje prawne.

Mówi o tym artykuł 77 kodeksu wykroczeń:

„Art. 77. [Niezachowanie ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia]

§ 1. 

Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny do 1000 złotych albo karze nagany.

§ 2. 

Kto dopuszcza się czynu określonego w § 1 przy trzymaniu zwierzęcia, które swoim zachowaniem stwarza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia człowieka,

podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.”

 

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]