Od 1 czerwca zmiany w prawie. Nie możesz przekroczyć tej kwoty, inaczej nic nie dostaniesz

Od 1 czerwca wchodzą zmiany we wcześniejszych emeryturach. Jeżeli zarobisz za dużo, ZUS nie wpłaci Ci ani grosza z Twojego świadczenia.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zawiesić wypłatę świadczeń, jeżeli dana osoba nie osiągnęła jeszcze pełnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 dla mężczyzn) i zarobiła więcej niż wskazana kwota.

Takie są limity

Limity są ściśle związane z przeciętnym wynagrodzeniem za dany kwartał. Emerytura lub renta jest zmniejszana jeżeli przychód osoby pracującej jest wyższy niż 70 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli przychód osiągnie 130 proc. wypłaty zostają wstrzymane.

15 maja ZUS opublikował komunikat z którego wynika, że wynagrodzenie wzrosło z 6733,49 zł do 7124,26 zł. W związki z tym:

  • 70 proc. miesięcznego wynagrodzenia wynosi 4987 zł. Powyżej tej kwoty świadczenie będzie zmniejszane
  • 130 proc. miesięcznego wynagrodzenia to 9261,60. Powyżej tej kwoty świadczenie zostanie wstrzymane.

Emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny nie muszą martwić się o zmniejszenie czy odebranie świadczenia, gdyż oni mogą dorabiać bez limitu. O podobną rzecz nie muszą się martwić również renciści, jeżeli pobierają rentę dla inwalidów wojskowych i wojennych.

Adres wydawcy i właściciela portalu: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa.
Copyright © 2023 krakowwpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Adres wydawcy: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa. Kontakt: [email protected]